6 lutego 2019 14:35

Walka o dostęp do Tatr Słowackich. Powstają nowe zasady korzystania z parku narodowego

W kwietniu 2017 roku informowaliśmy o konieczności uchwalenia nowego regulaminu ustalającego zasady korzystania ze Słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po blisko dwóch latach powstał projekt, który jest mocno kontestowany przez środowisko wspinaczkowe. Gdyby wszedł w życie w obecnym kształcie, drastycznie ograniczyłby wspinaczom możliwość korzystania z bogactwa Tatr po południowej stronie granicy.

Mapa obszarów przeznaczonych do wspinania w okresach od 01.06. do 31.10. oraz od 15.12 do 15.04.; w Tisovka (Czerwona Skałka) od 01.11. do 28.02. wg projektu rozporządzenia

Istniejące rozporządzenie formalnie nie obowiązuje od 17 lat. Zostało uchwalone na podstawie ustawy z 1994 roku. W 2002 roku ustawa została zastąpiona przez nową ustawę, w związku z czym rozporządzenie straciło swoją ważność. Przez kolejne lata nie napisano nowego… Sprawa została upubliczniona w 2017 roku przez słowacką telewizję TA3. Wtedy uchwalono przepisy tymczasowe i rozpoczęto prace nad nowym projektem rozporządzenia.

Po blisko 2 latach powstał projekt, który wzbudził duże niezadowolenie środowiska wspinaczkowego i górskiego. Wystarczy dodać, że w konsekwencji jednego z zapisów wspinacze nie mogliby korzystać z parku przez 3 miesiące w roku… Park bowiem miałby być zamknięty dla wspinaczy od 1 listopada do 14 grudnia oraz od 16 kwietnia do 31 maja. W projekcie widnieje także absurdalny zapis o możliwości poruszania się po parku jedynie od wschodu do zachodu słońca.

Są też pozytywy. Uregulowane zostało wspinanie na lodospadach w Białej Wodzie, jednak ma być dozwolone jedynie w okresie od 1 listopada do 28 lutego.

Na proponowane zapisy zareagował słowacki związek alpinistyczny, Igor Koller prezes SHS JAMES mówi:

Tak duże restrykcje są nieuzasadnione. […] Oczywiście szanujemy, że pewne obszary w TANAP powinny być zamknięte, ale nie można zamknąć całości.

Igor Koller krytykuje również, to że wspinaczka może odbywać się tylko w dzień. Według tego bardzo doświadczonego wspinacza jest to sprzeczne z zasadami bezpieczeństwa i logiki, na przykład podczas krótkich zimowych dni. Prezes SHS JAMES uważa także, że autorzy projektu nie mieli odpowiedniej wiedzy specjalistycznej w zakresie ochrony przyrody. Według niego udostępnia się obszary z cenną florą i fauną a zamyka te, w których nie ma zagrożenia dla tatrzańskiej przyrody.

Warto dodać, że wspinanie zostało zdefiniowane jako pokonywanie trudności od stopnia III w skali UIAA. Taka definicja wyłącza np. dużą część Głównej Grani Tatr, w tym np. grań Żabiego Konia.

Kontrowersyjnych zapisów w projekcie regulaminu jest więcej, dotyczą one także turystów i skialpinistów. Słowackie środowisko zamierza walczyć o zmianę tych zapisów. Ma w tym pomóc internetowa petycja, którą można podpisać w serwisie petice24.com.

Projekt rozporządzenia znajdziecie tutaj, a załączniki do projektu tutaj.

Mysza

Źródło: hiking.sk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum