22 lutego 2019 10:01

W Bleau padają trudne trawersy – na pierwszym planie Caroline Sinno i Christophe Bichet

Trawersy rządzą się swoimi prawami. Niedawno Chris Sharma przy okazji otwarcia w La Cova de l’Ocell trawersu właśnie przyznał, że nie ma pojęcia jak powinno wyceniać się tego typu problemy (niemniej już wiadomo, że nowość jest bardzo trudna, z liną miałaby według Sharmy 9a). Tymczasem o  trawersach sporo może powiedzieć dwoje Francuzów – Caroline Sinno i Christophe Bichet – którzy w ostatnich dniach zaszaleli w Bleau. 

Voilà… Christophe Bichet Bichet (fot. arch. Ch. Bichet)

Ciekawe jest zwłaszcza przejście Christophe’a Bicheta, który po latach – najprawdopodobniej dopiero jako pierwszy – powtórzył Amanite tue mouche 8C/C+. Krawądkowy trawers otworzył w 2007 roku, w sektorze Franchard Sablons, zasłużony dla wspinania w Bleau Jean Pierre Bouvier. „Chciałem spróbować dwóch rzeczy: dotknąć niepowtórzonego trawersu Bouviera i sprawdzić, czy jestem w stanie go zrobić z moim małym wzrostem” – pisze Bichet. Udało się już trzeciego dnia.

Na “Amanite tue mouche” chwyty są raczej małe (fot. arch. Ch. Bichet)

Swoich sił na Amanite tue mouche będzie pewnie chciała spróbować także Caroline Sinno. Póki co Francuzka zrobiła swój trzeci trawers 8B w podparyskim ogródku. Powtórzyła krótki, acz treściwy Green Fingers Traverse w Cuisinière Carnage, autorstwa Fabiena Marchanda z ubiegłego roku.  O charakterze trawersu Caroline pisze między innymi:

Pomimo że nie jest wysoki, chwyty są bardzo piękne i różnią się charakterem o tych na klasykach w Bleau. Trochę ścisków, krawądek, jak w Szwajcarii(…)

Caroline na Green Fingers Traverse:

Dwa inne trawersy cenione na 8B, które Caroline Sinno już zdążyła powtórzyć w Bleau to Miroir des vanités Jeana Pierre’a Bouviera i później Trafic Christophe’a Laumone’a.

Brunka
źródło: Bleau.info, Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum