13 lutego 2019 14:17

Spotkania z Górami – Kinga Baranowska. W drodze do szczytu

19 lutego we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z Kingą Baranowską. To kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z Górami”. Kinga opowie o swoich wyprawach w rejon gór najwyższych – Himalajów i Karakorum. Będzie mówić o tym, z czym wiąże się zdobywanie ośmiotysięczników i jakie przeciwności trzeba pokonać w drodze do szczytu.

***

Z górami związana jest od lat szkolnych. W weekendy znad morza, gdzie mieszkała, jeździła w Tatry. Wakacje spędzała w Alpach. Ta miłość i pasja zrodziły się u niej naturalnie i tak pociągnęły ją aż w góry najwyższe.

Kinga ma na swoim koncie wiele osiągnięć w górach najwyższych. Zdobyła dziewięć ośmiotysięczników, trzy z nich jako pierwsza Polka, w tym Kanczendzongę – górę, która przez długi czas uchodziła za „nielubiącą kobiet”. To na jej zboczach ostatni raz widziano Wandę Rutkiewicz. Kinga stanęła na jej szczycie dopiero jako trzecia kobieta.

Na wszystkie szczyty Kinga wchodzi bez wspomagania tlenem z butli. Na Lhotse, mimo iż była trzecią w kolejności Polką na szczycie, to jednak pierwszą, której udało się to zrobić bez tlenu.

Kinga Baranowska od lat realizuje z powodzeniem projekt „Kobieca Korona Himalajów”. Do osiągnięcia zamierzonego celu pozostało jej do zdobycia pięć szczytów. W przeszłości nie każda wyprawa, którą organizowała, kończyła się dojściem do wierzchołka. Wycofała się na Makalu ze względu na złe warunki atmosferyczne. Wiele razy też zawracała, będąc w odległości sto metrów od szczytu. Tego typu decyzje są wpisane w życie himalaisty, trzeba umieć ocenić obiektywnie swoje szanse, wyłączyć emocje. O podejmowaniu takich właśnie decyzji na pewno usłyszymy od niej również na żywo. Na spotkaniu nie zabraknie także opowieści o ludziach gór, którzy są nieodzowną częścią każdej wyprawy.

Na spotkanie z Kinga Baranowską zapraszają Spotkania z Górami, współorganizatorzy i sponsorzy: Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, Salewa, Silver Rock, Volven, VI.6+. Patronem medialnym jest portal wspinanie.pl.

Więcej o spotkaniu TUTAJ.

Temat: “W drodze do szczytu”
Prelegent: Kinga Baranowska
Miejsce: Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329
Data: 19.02.2019 (wtorek), godz. 19:00

Kinga Baranowska – polska himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka. Członkini kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej, a także Wiceprezes Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Laureatka licznych nagród m.in. Nagrody Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata,  Złotego Krzyża Zasługi „za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”, a także plebiscytu na najlepiej mówiących Polaków – Mistrz Mowy Polskiej.

Na wszystkie ośmiotysięczniki Kinga wspięła się bez używania tlenu z butli. Od kilku lat w teamie sportowców Salewa.

Wejścia na wierzchołki ośmiotysięczników:
2003 – Cho Oyu (8201 m)
2006 – Broad Peak (8048 m)
2007 – Nanga Parbat (8125 m)
2008 – Dhaulagiri (8167 m) – pierwsza Polka na szczycie
2008 – Manaslu (8156 m) – pierwsza Polka na szczycie
2009 – Kanczendzonga (8598 m) – pierwsza Polka na szczycie
2010 – Annapurna (8091 m)
2012 – Lhotse (8516 m)
2015 – Gasherbrum II (8035 m)

Informacja prasowa

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum