8 lutego 2019 10:27

„Ściana cieni” – nowy dokumentalny projekt Elizy Kubarskiej. Celem Jannu w Nepalu

23 lutego do Nepalu wyruszy ekipa filmowa i wspinaczkowa, która będzie realizować „Ścianę cieni”, nowy dokumentalny film Elizy Kubarskiej.

Jannu słynie ze swoje wyjątkowej, północnej ściany o wysokości ok. 3 km, to ona jest na zdjęciu

Film będzie realizowany podczas wyprawy na Jannu (7710 m), szczycie leżącym we wschodnim Nepalu. Najbardziej znany jest ze swoje ogromnej i trudnej północnej ściany. Celem wyprawy wspinaczkowo-filmowej jest dziewicza wschodnia ściana.

Ekipę wspinaczkową tworzyć będą Rosjanie Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow oraz Marcin Tomaszewski. Rosjanie to wybitni alpiniści, dwukrotnie nagrodzeni Złotym Czekanem – w 2013 za pierwsze przejście północno-wschodniej ściany Mustagh Tower (7273 m) oraz w 2017 za nową drogę na północnej ścianie Thalay Sagar (6904 m) w Himalajach indyjskich. Marcin to specjalista od wspinaczki wielkościanowej. Ma na koncie nowe drogi na wielu wspaniałych ścianach, m.in. Polar Sun Spire, Great Trango Tower, Trollveggen czy Eiger. Także nagradzany za swoje przejścia (m.in. Kolosem alpinistycznym za drogę Bushido).

Nghada Sherpa będzie jednym z bohaterów filmu (fot. Eliza Kubarska)

Film Elizy Kubarskiej ma opowiadać:

Historię spotkania alpinistów i Szerpów u podnóża jednej z najtrudniejszych himalajskich ścian: Khumbakarny zwanej Jannu, uważanej za jedną z ostatnich świętych gór.

Jak czytamy w Wirtualnych Mediach:

W pierwszej fazie wyprawy alpinistom będzie towarzyszyć rodzina Szerpów. Według miejscowych wierzeń szczyt Jannu zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren. Jednak niepiśmienny Nada Szerpa, ojciec trójki dzieci, zdecydował się wziąć udział w wyprawie. Od 20 lat pracuje jako tragarz wysokościowy, każdego roku rozciąga liny poręczowe na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna.

Eliza Kubarska, rocznik 1978, pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy, rzeźbiarką i wspinaczem. Poważną przygodę z filmem rozpoczęła od dokumentu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (2010), opowiadającego historię jej własnej wyprawy wspinaczkowej na Grenlandię. Swój kolejny film „Badjao. Duchy z morza” (2014) poświęciła społeczności nomadów morza zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

Jej ostatni dokument – „K2. Dotknąć nieba” to najbardziej nagradzany polskim film górski ostatnich lat, jak nie dziesięcioleci. Eliza zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne. Film spotkał się z bardzo dobrym odbiorem międzynarodowej publiczności i jurorów zagranicznych festiwali. Dokument ten uznano za najlepszy długometrażowy film na ważnych górskich festiwalach w BanffKendalVancouverDMFFHory a Mesto w Bratysławie, Trento (najlepszy film górski) oraz w  Teplicach.

„Ściana cieni” powstaje w koprodukcji polsko-niemiecko–szwajcarskiej. Głównym producentem jest Monika Braid, która współpracuje z Elizą Kubarską od wielu lat. “Ściana Cieni” powstaje z udziałem francusko-niemieckiej telewizji ARTE/ZDF oraz Telewizji Polskiej.

Zdjęcia będą realizowane na wysokości powyżej 5000 metrów. Autorem zdjęć będzie operator i reżyser Piotr Rosołowski oraz Keith Partridge. Reżyserią dźwięku zajmują się Franciszek Kozłowski i Zosia Moruś.

Mysza

Partnerami outdoorowymi filmu są 8a.pl, Millet, Meindl Polska, PAJAK, Uvex, Viking, 5+Szkoła Górska, Se-mar.pl.

Źródła:  FB The Wall of Shadows – Ściana Cieniwirtualnemedia.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum