4 lutego 2019 12:54

K2: Przygotowania Rosjan do wyjścia w górę. “Kuracja” w komorze hiperbarycznej

Po okresie gorszej pogody pod K2 alpiniści z niecierpliwością oczekują na kolejne okno. Wyprawa kazachsko-rosyjsko-kirgiska przygotowuje się do wyjścia w górę – na różne sposoby.

K2 (fot. K2 winter climb 2019)

Już wczoraj Dmitrij Murawjow, Konstantin Szepelin i Michaił Daniczkin, którego stan najwyraźniej uległ poprawie, przetransportowali część potrzebnego sprzętu oraz zapasy do bazy wysuniętej, po czym wrócili na noc do bazy. Wejście miało na celu również prawdopodobnie poprawienie drogi wiodącej do ABC. Na skutek ruchu lodowca ostatni odcinek przed bazą wysuniętą mógł ulec zmianom,. Wkrótce w górę mają wyruszyć kolejne zespoły.

Pogoda jeszcze nie sprzyja działaniom w wyższych partiach góry, jednak najwyraźniej zespół Piwcowa i Browna chce możliwie najlepiej wykorzystać okno pogodowe. Wydaje się, że alpiniści nastawiają się na silne pchnięcie. Ostatnie dni w bazie spędzili na regeneracji i zbieraniu sił. Z powodu dokuczliwego zimna i chorób nękających część ekipy, niektórzy nocują nie w indywidualnych namiotach a w messie, gdzie jest nieco cieplej. Co ciekawe, każdy z uczestników przeszedł również “kurację” w tzw. worku Gamowa, czyli przenośnej komorze hiperbarycznej.

Worek Gamowa (fot. k2warszawa.weebly.com)

Worek służy zazwyczaj zwalczaniu silnych objawów choroby wysokościowej. Zasada jego działania jest bardzo prosta: za pomocą pompki mechanicznej wpompowuje się do komory powietrze. Zamknięta w środku osoba poddana jest działaniu wyższego ciśnienia, co odpowiada szybkiemu zejściu na wysokość niższą o 1500-2500 m. Wraz z podwyższaniem ciśnienia, w powietrzu wzrasta również stężenie tlenu.

Zastosowanie takiej procedury przez zespół budzi jednak pewne wątpliwości. Jeśli alpiniści deklarują zdobycie szczytu bez aparatów tlenowych, czyli bez sztucznego ułatwienia redukującego skutki przebywania na dużej wysokości, to czy powinni używać komory hiperbarycznej w bazie? O opinię na ten temat poprosiliśmy Krzysztofa Wielickiego:

Zastosowanie Gamow baga przez ekipę Piwcowa jest dla mnie trochę dziwne, bo my zawsze traktowaliśmy ten sprzęt jako rozwiązanie awaryjne, wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach ratowniczych. Niemniej, nie krytykowałbym tego czy nie piętnował, ponieważ jest to tylko jedno z drobnych ułatwień, takich jak np. różne leki, z których przecież też korzysta się w górach wysokich. Wydaje mi się, że nie warto zbytnio tego roztrząsać – góra i tak wszystko zweryfikuje.

Z Krzysztofem udało mi się porozmawiać na stoisku marki 4Fun na targach ISPO Munich 2019 (fot. 4outdoor)

Z Artemem Brownem rozmawiała dzisiaj Elena Laletina. Tę krótko rozmowę znajdziecie tutaj:

#K2winter2019Бриф с Артемом Брауном, К2 ВС, 4 февраля 2019Елена Лалетина: Доброе утро! Надеюсь, ваше здоровье…

Opublikowany przez K2 winter climb 2019 Poniedziałek, 4 lutego 2019

Michał Gurgul
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum