7 lutego 2019 11:50

Ondrej Húserka i Jozef Krištoffy z sukcesem na południowo-wschodnim filarze Cerro Torre!

Słowacy Ondrej Húserka i Jozef Krištoffy pokonali południowo-wschodni filar Cerro Torre, którym jeszcze kilka lat temu biegła słynna, a obecnie “wymazana” ze ściany, Droga przez kompresor.

Cerro Torre i słynna droga południowo-wschodnim fiarem, Droga przez kompresor

Historia tej części Cerro Torre rozpoczęła się na nowo po usunięciu w 2012 roku drabiny nitów umieszczonych w headwallu przez Cesare Maestriego (1970 rok). Dzięki spitom droga do momentu radykalnej akcji Haydena Kennedy’ego i Jasona Kruka była najłatwiejszym sposobem dostania się na ten wybitny wierzchołek. Klasyczne przejście Davida Lamy potwierdziło słuszność akcji czyszczącej, dokonanej przez Amerykanina i Kanadyjczyka.

Jozef Krištoffy w hedwallu, który w dużej części był mokry (fot. FB Ondrej Huserka)

Dla odróżnienia kronikarze rejonu opisują kolejne przejścia odnowionej linii jako przejścia by fair means. I takich przejść było do tej pory ok. pięciu, ale jedynie wspomniany David Lama oraz zespół Andrew Rothner, Mikey Schaefer i Josh Wharton pokonali całość drogi klasycznie. Przejście Słowaków nie jest w pełni klasyczne, Jozef napisał nam:

Pokonaliśmy trudności 7a/+ C1 WI5. Próbowaliśmy przejść klasycznie wariantem Lamy (7c), ale urwał nam się jeden chwyt i wyleciały 2 haki w kruksie. Dlatego poszliśmy dalej rysą Hastona. Headwall przeszliśmy wariantem Lamy.

Jozef Krištoffy i Ondrej Húserka na Cerro Torre (fot. FB Jozef Krištoffy)

Ondrej Húserka pisze:

Udało nam się to, w co nie wierzyliśmy po 10 dniach niepogody. Dobra taktyka, doświadczenie i odrobina szczęścia sprawiły, że dotarliśmy na szczyt Cerro Torre. Walka do ostatniego metra. Spełniło się marzenie każdego wspinacza – przejście jednej z najbardziej docenianych dróg we współczesnym alpinizmie. Żałuję tylko, że Maroša [Maroš Červienka, zginął na Mont Blanc w 2018 roku, przyp. red.], z którym po raz pierwszy próbowaliśmy przejść Ragni Route trzy lata temu, nie był z nami. Być może w innym życiu wspinaczkowym to zrobi…

Mysza

Źródła: FB Ondrej Húserka, FB Jozef Krištoffy
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum