1 lutego 2019 10:22

Marek Klonowski nie wróci pod K2. Problemy zdrowotne w obozie wyprawy kazachsko-rosyjsko-kirgiskiej

Wczoraj wieczorem Marek Klonowski ogłosił rezygnację z wyprawy. Do podjęcia takiej decyzji zmusiła go sytuacja zdrowotna. Problemy ze zdrowiem ma również Michaił Daniczkin.

Marek Klonowski w bazie pod K2 (fot. YT Klonu)

Jeszcze kilka dni temu mieliśmy nadzieję, że Markowi uda się uporać z anginą. Okazało się jednak, że problem jest poważniejszy, a ryzyko powrotu na wysokość 5000 m zbyt duże. W liście zamieszczonym na portalu zrzutka.pl Marek tłumaczy sytuację.

Problemy w obozie wyprawy kazachsko-rosyjsko-kirgiskiej

Problemy ze zdrowiem ma również Michaił Daniczkin, z którym rozmawialiśmy w środę. Infekcja, która dręczy alpinistę od początku wyprawy, przybrała na sile i zmusiła do powrotu do bazy i kuracji. Jak mówi Misza, nie jest to łatwe na wysokości 5000 m.

Michaił Daniczkin dokonuje inhalacji za pomocą termosu (fot. K2 winter climb 2019)

Pomimo choroby Daniczkin uczestniczył do tej pory w akcji górskiej. Jednak w końcu sytuacja stała się na tyle poważna, że musiał zawrócić (po nocy na 6200 m, po której reszta grupy doszła do wysokości 6800 m). W bazie rozpoczął kurację antybiotykiem. Po dwóch dniach odpoczynku czuje się lepiej i ma nadzieję na powrót do akcji.

Mniejsze problemy ze zdrowiem mają również inni uczestnicy wyprawy kazachsko-rosyjsko-kirgiskiej. Dzisiaj obie wyprawy regenerują się w bazie.

Alpiniści Wasilij Piwcow i Artem Brown po powrocie do bazy przesłali kilka zdjęć z ostatniego wyjścia. Powodem, dla którego zawrócili z 6800, a nie kontynuowali pracy powyżej obozu 2, był silny wiatr.

Na zdjęciu widać prowadzone równolegle poręcze obu wypraw (fot. K2 winter climb 2019)

Komin House’a (fot. K2 winter climb 2019)

Broad Peak (fot. K2 winter climb 2019)

Michał Gurgul
źródło: K2 winter climb 2019, zrzutka.pl, Elena Laletina
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum