KW Warszawa opuści PZA? Wyniki referendum korzystne dla zwolenników KWW-exitu
W KW Warszawa przeprowadzono referendum, które zakończyło się zwycięstwem zwolenników opuszczenia struktur Polskiego Związku Alpinizmu. O dalszych losach klubu ma zadecydować głosowanie na Walnym Zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, które odbędzie się już 16 lutego.
W głosowaniu brało udział 317 osób, to ok. 1/4 wszystkich członków warszawskiego klubu. Ponad połowa głosujących opowiedziała się za opuszczeniem PZA (164 głosy – 51,74% głosujących) przy 106 głosach (33,44%) przeciwnych. 47 osób (14,83%) wstrzymało się od głosu. Prezes KW Warszawa, Zbigniew Skierski, konkluduje:
…można powiedzieć, że 2/3 głosujących bezpośrednio lub pośrednio poparło opuszczenie PZA. Jest to więc wynik jednoznaczny.
Konflikt pomiędzy KW Warszawa a PZA trwa od lat. Na łamach internetowej gazetki „Echa Gór” możemy przeczytać opinię Artura Paszczaka, wieloletniego prezesa oraz członka Zarządu KW Warszawa:
Obecna decyzja to wynik procesów, które trwają od dobrych dwudziestu lat, wynik wielu lat przemyśleń i licznych, najróżniejszych prób zmiany PZA, które zawsze sprowadzały się do walenia głową o mur.
Wśród najważniejszych powodów takiej sytuacji jest wymieniany konflikt wokół wizji funkcjonowania całej organizacji. Artur Paszczak wyjaśnia:
Jesteśmy zwolennikami modelu funkcjonującego powszechnie na Zachodzie (jak np. DAV, CAF, ÖAV czy BMC ) – organizacji masowej o strukturze piramidy, z dużą liczbą górskich turystów na dole i ze wspinaczkową czołówką na szczycie. Model ten charakteryzuje się liczną i zróżnicowaną kadrą instruktorską, przy czym szkolenie w klubie odbywa się na zasadach niekomercyjnych, natomiast cała działalność komercyjna odbywa się poza klubem, w organizacjach przewodnickich. Taki model zapewnia też spory budżet umożliwiający profesjonalizację zarządzania całością działań.
Obecnie nasz klub bardzo się rozrósł, ponieważ my to inne podejście zaczęliśmy stosować u siebie i napotykamy bariery wzrostu, taki szklany sufit – nie możemy się rozwijać bez własnej kadry instruktorskiej, a bycie w strukturach PZA nam to uniemożliwia.
Wymieniane są także głośne konflikty z ostatnich 10 lat, m.in. wokół Elektronicznego Systemu Rejestracji w Tatrach.
Według statutu KW Warszawa decyzja o opuszczeniu PZA może być podjęta na podstawie decyzji zarządu. Zarząd KW Warszawa uznał, że nie ma mandatu do decydowania w tej sprawie, stąd pomysł referendum. Ostateczna decyzja zostanie poddana pod głosowanie na Walnym Zebraniu KWW w drugiej połowie lutego. Głosowanie będzie większościowe – wystarczy zwykła większość przybyłych na walne zebranie, żeby zadecydować o dalszej przyszłości Klubu.
Źródła: „Echa Gór”, KW Warszawa
PS Zapis argumentów za i przeciw, które pojawiły się w dyskusji przeprowadzonej 11 stycznia br. w siedzibie KW Warszawa znajdziecie tutaj.
Wymarsz z pezety [145]
Wieści płynące z KW Warszawa nie są zaskoczeniem dla nikogo…
$więty