26 lutego 2019 10:25

K2: himalaiści schodzą do bazy

Pogarszające się warunki pogodowe na K2 zmusiły dzisiaj himalaistów do odwrotu. Już wczoraj wiatr mocno utrudniał pracę alpinistom. Pomimo tego ekipa Piwcowa zdołała odbudować zniszczony przez huragan obóz 2. Wasilij, Artem Braun, Michaił Daniczkin i Tursunali Aubakirow spędzili noc w dwójce. W obozie nocował również zespół Alexa Txikona.

Okolice bazy wysuniętej, 22 lutego (fot. Alex Txikon)

***

Paweł Dunaj nadał wczoraj po południu wiadomość:

Jesteśmy wszyscy z Alexa teamu pod kominem Housa! Pogoda nie rozpieszcza, ale działamy.

Pogoda rzeczywiście nie rozpieszcza. Dzisiaj wiatr przybrał na sile, uniemożliwiając dalsze działania. Elena Laletina przekazuje informację od zespołu Piwcowa:

Nie ma możliwości by pracować. Nieustannie wieje, w porywach do 60 km/h. Według prognoz wiatr się nasili. Zakopaliśmy obóz 2 i schodzimy na dół.

Według trackera czwórka himalaistów zatrzymała się w obozie 1. Nie mamy potwierdzonych informacji dlaczego, ale wydaje się, że raczej w celu krótkiego odpoczynku przed dalszą drogą w dół, niż spędzenia tam nocy.

Do bazy schodzi również cała ekipa Txikona. Himalaiści są już w okolicach bazy wysuniętej.

Niestety, prognozy dla K2 nie napawają optymizmem. W najbliższym czasie wiatr ma się nasilić, niewykluczone też, że w rejon uderzy kolejny huragan.

Oba zespoły posiadają standardowe permity, które zezwalają na działalność w regionie K2 do 29 marca. Wyprawę kazachsko-rosyjsko-kirgiską ze względów zawodowych opuszczają jednak kolejni uczestnicy. Zespół będzie działał więc w uszczuplonym składzie.

Michał Gurgul
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum