26 lutego 2019 10:08

Jacek Czech i Adam Bielecki północną ścianą Grandes Jorasses [aktualizacja]

Jacek Czech i Adam Bielecki pokonali w 16 godzin drogę Colton-MacIntyre (ED+, 1200 m, M6+ AI 6) na północnej ścianie Grandes Jorasses. Dla Jacka to ostatnia ściana, której potrzebował do skompletowania trylogii słynnych północnych alpejskich ścian.

Północna ściana Grandes Jorasses (fot. FB Adam Bielecki)

Jacek Czech to doświadczony wspinacz i pierwszy instruktor Adama Bieleckiego. Wspólnie działają od wielu lat i mają na koncie wiele górskich przejść i kilka nowych dróg.

Jacek Czech i Adam Bielecki w ścianie Grandes Jorasses (fot. FB Adam Bielecki)

Jacek kompletowanie północnych ścian rozpoczął w 2015 roku od Matterhornu. Pokonał tam wspólnie z Adamem Bieleckim i Kacprem Tekielim drogę Schmidów (TD+, M5, WI4, 1100 m). Następnie w 2017 roku wraz z synem przeszedł słynną drogę Heckmaira (ED2, V+, A0, WI4, 1800 m) na ścianie Eigeru. 22 lutego, po zimowym przejściu Grandes Jorasses, napisał:

Trylogia alpejska – dziś skończyłem ją pisać. Grandes Jorasses, Colton-Macintyre, 16 godz. wspinania i 9 godz. zejścia w doborowym towarzystwie.

Zespół o pierwszej w nocy wyruszył ze schronu Leschaux by krótko przed piątą rano rozpocząć wspinaczkę w ścianie. 16 godzin później zespół zameldował się na bardzo „wietrznym” wierzchołku i po krótkiej przerwie rozpoczął zejście na włoską stronę góry. Ze względu na brak znajomości zejścia i panujące ciemności wspinaczom nie udało się zlokalizować schronu Boccalatte. Wobec braku sprzętu biwakowego postanowili kontynuować zejście aż na dno doliny, gdzie dotarli po 31 godzinach akcji non-stop.

Suche warunki jakie alpiniści zastali w ścianie wpłynęły na wybór wariantu w trudnościach – tak komentuje to Adam:

W trudnościach poszliśmy suchym środkiem między Coltonem (kompletny brak lodu), a Alexis (cienki lód bez możliwości asekuracji), to było konkretnie trudne i skończyło się „azerowaniem”. Poniżej lód był cienki ale niezłej jakości więc wspinaczkowo było w porządku tylko z asekuracją tak sobie. Końcówka zupełnie sucha ale i tak pocisnęliśmy na lotnej. Podana przeze mnie wycena została wzięta z netu, a to co zrobiliśmy osobiście wyceniłbym na ED+, M7-, A0, AI 5+.

 

Mysza
Źródło: info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Colton-MacIntyre na Jorassach [1]
    No nieźle :) I to w pełni zimy. Gratulacje. I…

    24-02-2019
    GG