11 lutego 2019 07:27

„Free Solo” z nagrodą BAFTA. Kroczek bliżej do Oscara…

Po raz 72. przyznano nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). W kategorii dokument zwyciężył film „Free Solo”. Przyznanie tej nagrody może zaważyć na osiągnięciu przez twórców wymarzonego celu, czyli zdobyciu Oscara.

Obraz „Free Solo” Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy’ego China, pokazujący proces mozolnej pracy i samo przejście przez Alexa Honnolda bez asekuracji drogi Freerieder na 1000-metrowej ścianie El Capitan, zdobył już całą masę nagród na festiwalach całego świata, m.in. Grand Prix  na Krakowskim Festiwalu Górskim.

Film cieszy się także dużym powodzeniem wśród publiczności. 100-minutowy dokument wygenerował już 18,4 mln dolarów przychodów, co jest naprawdę dobrym wynikiem w tej kategorii po zaledwie kilku miesiącach projekcji.

Bohaterowie i twórcy filmu: Sanni McCandless, Jimmy Chin, E. Chai Vasarhelyi i Alex Honnold (© BAFTA New York/Geoffrey HauschilBAFTA New York/Geoffrey Hauschild)

Brytyjska nagroda sprawia, że szanse na Oscara dla twórców filmu rosną. Amerykańska Akademia Filmowa nominowała cztery dokumenty w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”. „Free Solo” powalczy o Oscara z takimi obrazami jak: „Hale County This Morning, This Evening”, “Minding The Gap”, “Of Fathers And Sons” i “RBG”. Czy zwycięży właśnie „Free Solo” przekonamy się już 24 lutego.

Film  3 marca br. będzie miał premierę telewizyjną – o godzinie 21.00 dokument pokaże kanał National Geographic.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum