14 lutego 2019 12:48

“Free Solo” w sieci kin Multikino już 14 marca

Są pewnie i tacy, którzy jeszcze nie widzieli Alexa Honnolda w akcji. Szansa pojawi się już już za miesiąc, 14 marca. W sieci kin Multikino pokazany zostanie film “Free Solo” Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy’ego China

Alex Honnold podczas patentowania drogi (fot. Jimmy Chin)

Alex Honnold podczas patentowania drogi “Freerider”, El Capitan (fot. Jimmy Chin)

***

“Free Solo” zobaczymy 14 marca o godzinie 20:00 w następujących kinach sieci Multikino:

 • Bydgoszcz, Gdańsk, Jaworzno, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań 51, Poznań Malta, Pruszków, Rumia, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Tychy, Warszawa – Targówek, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Złote Tarasy, Wrocław – Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrzu.

Bilety już w sprzedaży na multikino.pl/wydarzenia/sport/free-solo.

Film “Free Solo” to obraz wielokrotnie nagradzanej reżyserki i producentki Chai Vasarhelyi („Meru”, „The Fourth Phase”) oraz znanego fotografa, alpinisty, operatora i reżysera Jimmy’ego China („Meru”, „180 stopni na południe”). Zdobył już wiele nagród, został także nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Bohaterowie twórcy filmu: Sanni McCandless, Jimmy Chin, E. Chai Vasarhelyi and Alex Honnold (© BAFTA New York/Geoffrey HauschilBAFTA New York/Geoffrey Hauschild)

Recenzent dziennika The New York Times podkreślił, że film „Free Solo” „daje nam niezwykłą okazję doświadczenia niezwykłych możliwości człowieka”.

Chai Vasarhelyi:

“Free Solo” to bardzo osobisty film. Jestem żoną alpinisty i interesują mnie emocje, jakie wywołuje wspinaczka. Chciałam nie tylko pokazać wewnętrzne dialogi Alexa i jego osobiste relacje z członkami rodziny i przyjaciółmi, ale także początki jego związku z Sanni McCandless. Interesowało nas, jak Sanni radzi sobie z ryzykiem, które podejmuje Alex i w jaki sposób Alexowi udaje się pogodzić swoją pasję i miłość do gór z życiem prywatnym. Najbardziej utkwiły mi w pamięci niezwykle szczere i prawdziwe sceny z udziałem Alexa i Sanni.

Jimmy Chin:

Podczas pracy nad filmem „Free Solo” musiałem od samego początku zaufać Alexowi, który zdecydował się zdobyć bez asekuracji szczyt El Captain dopiero wtedy, kiedy poczuł, że jest w pełni na to gotowy. Nawet teraz trudno jest mi wyobrazić sobie kogoś, kto byłby w 100% gotowy na solową wspinaczkę po ścianie El Captain. Jest to droga bardzo trudna technicznie, nawet dla profesjonalnego wspinacza, który pomimo asekuracji i szczytowej formy może w każdej chwili odpaść od ściany.

Nagrody na festiwalach:

 • Toronto IFF 2018 – People’s Choice Award (Doc.)
 • Virginia Film Festival 2018 – Winner Audience Award (Doc.)
 • Seattle Film Critics Awards 2018 –Winner Seattle Film Critics Award (Doc.)
 • National Board of Review, USA 2018 – Winner NBR Award (Dokument)
 • Mill Valley Film Festival 2018 – Winner Audience Award
 • Critics’ Choice Documentary Awards 2018 – Winner Critics’ Choice Documentary Award
 • BAFTA (British Academy of Film and Television Arts) – Best Documentary of the Year
 • Grand Prix 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Informacja prasowa 9th Plan
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum