11 lutego 2019 09:51

Eiger z lotu ptaka – Sasha DiGiulian i Carlo Traversi filmowo na słynnej północnej ścianie

Sasha DiGiulian ma za sobą wiele klasowych przejść w górach, robionych z różnymi partnerami. Amerykanka wiele razy wspinała się z między innymi Hiszpanem Edu Marinem, liną związała się też ze swoim rodakiem Carlo Traversim. Właśnie z Traversim walczyła w 2015 roku na Eigerze. Na filmie poniżej zespół na osławionej północnej ścianie.

Eiger, północna ściana i duet Sasha Digiulian – Carlo Traversi:

Celem amerykańskiego zespołu była pierwotnie Paciencia 8a, uchodząca wówczas za najtrudniejszą drogę biegnącą północną ścianą (pierwsze klasycznie przejście zrobili w 2008 roku Stephan Siegrist i Ueli Steck). Jednak po przejściu pierwszych sześciu długości Sasha i Carlo musieli się poddać ze względu na fatalne warunki. Przerzucili się na sąsiedni Magic Mushroom 7c+, wytyczony jeszcze w 2007 roku przez Christopha Hainza i Rogera Schali, a uklasyczniony dwa lata później przez Stephana Siegrista, Ralpha Webera i Thomasa Theurillata.

Sasha DiGiulian i Carlo Traversi (fot. Frank Kretschmann)

Północna ściana Eigeru działa na wspinaczy jak magnes. W ubiegłym roku pięknym przejściem popisali się tu Barbara Zangerl i Jacopo Larcher. Po czterech dniach akcji, w trudnych warunkach, poprowadzili królującą na ścianie pod względem trudności drogę Odyssee (Roger Schäli, Robert Jasper, Simon Gietl, 2015).

Również w ubiegłym roku kolejną cegiełkę dołożył na północnej ścianie Roger Schäli, otwierając Airplane Mode, 300 metrów wspinania z najtrudniejszym wyciągiem sięgającym stopnia 8a+.

O bogatej historii Eigeru przeczytacie w obszernych artykułach:  

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Pierwsze kobiece Północnej Eigeru [4]
    W tytule i nagłówku zalinkowanego filmu stoi: "SASHA DIGIULIAN -…

    12-02-2019
    McAron