18 stycznia 2019 12:13

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych już po raz piąty!

19 stycznia w Karłowie, u podnóża Szczelińca, wystartuje piąta edycja Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych. W tym roku na 500 uczestników czeka  nie tylko wymagające 21 km (do pokonania będzie 1003 metrów w górę oraz 886 metrów zbiegów), ale wyjątkowo trudne zimowe warunki.

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (fot. Łukasz Buszka)

Tradycyjnie ostatni odcinek trasy poprowadzony został słynnymi schodami na Szczeliniec, gdzie usytuowana będzie meta. W ramach zawodów, już po raz trzeci, zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Alpinistów, a swój udział potwierdzili między innymi: Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Janusz Gołąb, Jerzy Natkański i Kacper Tekieli.

Jeszcze kilka lat temu trudno było doszukać się w kalendarzu górskich imprez biegowych zawodów organizowanych zimą. Jednak rosnąca popularność biegów górskich z czasem przyniosła pomysły organizowania ich również w czasie, kiedy biegacze głównie przygotowują się do sezonu. Oczywiście liczba imprez w sezonie zimowym nie dorównuje jeszcze tej z letniej części sezonu, ale dzisiaj mamy już do wyboru kilka zimowych zawodów cieszących się opinią dobrej organizacji, klimatycznej atmosfery. Jednym z pierwszych zimowych biegów był właśnie ZPGS, który po raz pierwszy odbył się w 2015 roku.

Biuro zawodów będzie miało swoje miejsce w Karłowie  w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnego Parku Narodowego Gór Stołowych (były Hotel Karłów), które idealnie spełniło swoje zadanie w poprzedniej edycji, kiedy to zostało przeniesione z Pasterki.

Podczas ZMGS odbędą się Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim. Chociaż mistrzostwa mają charakter nieoficjalny i są jedynie dodatkową formą rywalizacji, to na liście startowej jest prawie 50 osób spełniających wymogi tej klasyfikacji, w tym wspinacze i himalaiści. Swój udział zapowiedział Piotr Pustelnik – Prezes Polskiego Związku Alpinizmu, Jerzy Natkański – zastępca kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera czy Krzysztof Wielicki.

W piątek i w sobotę wieczorem będzie można posłuchać prelekcji Kacpra Tekieli i Piotra Pustelnika, a całość dopełni prezentacja Polskiego Himalaizmu Zimowego. Po dekoracji zwycięzców w sobotni wieczór odbędzie się koncert Dominiki Radwan oraz ognisko w Bacówce.

W związku z tragicznymi wydarzeniami w minioną niedzielę w Gdańsku i żałobą narodową w dniu 19.01.2019 organizatorzy zdecydowali o zmianie repertuaru wieczornego koncertu, z rozrywkowego na bardziej spokojny i nastrojowy.

Więcej informacji na stronie www.maratonygorskie.pl.

Informacja organizatora
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum