20 stycznia 2019 10:05

Z Bleau: James Webb jako pierwszy powtarza “Bélial” Charlesa Alberta

Zastanawiając się, kto pierwszy przetestuje najtrudniejszy problem Fontainebleau – No Kapote Only (9A?) Charlesa Alberta, można stawiać między innymi na Jamesa Webba. Póki co jednak Amerykanin powtórzył inny boulder francuskiego asa – Bélial 8C.

James Webb ma w Bleau inny super trudny projekt, to wersja SD do “The Big Island” 8C (fot. Neil Hart)

Jak dotąd większość najtrudniejszych (właściwie wszystkie topowe) boulderów Charlesa Alberta nie miały powtórzeń. Być może trend się odwróci, bo w Bleau pojawił się z miesięczną wizytą James Webb. Amerykanin zaczął ostro, od przejścia (zarazem pierwszego powtórzenia) jednej z popisowych przystawek Francuza, Bélial w sektorze Cuvier. Przy okazji korekty doczekała się wycena – z 8C na 8B+.

Charles Albert na Belial 8C

Tak wygląda “Bélial”, wspina się Charles Albert (fot. Grégoire Thibault)

Czy Amerykanin zdecyduje się „zweryfikować” inne linie autorstwa sławnego Charlesa, trudno powiedzieć… W końcu właśnie w Bleau czeka na niego inny wyjątkowy projekt. A pracuje nad nim już od kilku sezonów, cholernie ciężki – jak mówi. To wersja SD do The Big Island (8C). Jakiś czas temu pisał o projekcie tak:

Niesamowity. Dla mnie sam dół ma co najmniej 8B+, może jest nawet trudniejszy niż The Big Island. Początek (moim patentem to 10 ruchów) jest bardzo atletyczny, zarazem techniczny z trikowym klinowaniem kolana, po czym dochodzi się do wersji ze stania. Kiedy już tam będziesz, musisz po prostu wziąć głęboki oddech i bez żadnego restu wspiąć się na Big Island. To mega linia(…).

Samo The Big Island powstało z The Island 8B+ Dave’a Grahama (2008). Trudniejszą wersję wymyślił w 2010 roku Francuz Vincent Pochon.

Czekamy zatem na wieści z Bleau…

Brunka
źródło: Grimper

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum