17 stycznia 2019 11:51

„Ucieczka na szczyt” po czesku

Bernadette McDonald wniosła nieoceniony wkład w popularyzację osiągnięć polskiego himalaizmu. Jej książka “Ucieczka na szczyt”, poświęcona właśnie polskim dokonaniom w tej dziedzinie, została przetłumaczona na wiele języków, a za parę dni ukaże się także w Czechach (“Lezci svobody”).

“Lezci svobody”, czyli “Ucieczka na szczyt” po czesku

“Ucieczka na szczyt” opisuje “Złotą Erę” polskiego himalaizmu, pokazując wkład Polaków w historię światowego wspinania. Jest wielowymiarową opowieścią o przygodzie i pasji, cierpieniu i śmierci. Bernadette McDonald nakreśliła żywy portret czasów i niezwykłych postaci, które pomimo niesprzyjającej sytuacji politycznej przez wiele lat wyznaczały kierunki himalaizmu.

"Ucieczka na szczyt" Bernadette McDonald

Śp. Janusz Kurczab pisał:

Niewątpliwie “Ucieczka na szczyt” to dla każdego miłośnika gór i alpinizmu pozycja obowiązkowa.

Wydana w 2011 roku książka, oryginalny tytuł “Freedom Climbers”, zdobyła prestiżowe nagrody górskie – Banff Mountain Book Festival, Boardman Tasker Prize i Prix American Alpine Club.

"Ucieczka na szczyt" po angielsku, hiszpańsku i francusku

“Ucieczka na szczyt” po angielsku, hiszpańsku i francusku

Na początku 2012 roku ukazało się jej polskie tłumaczenie, właśnie pt. “Ucieczka na szczyt”. Potem przyszły kolejne wydania – francuskie (“Libres comme l’air”, 2014), hiszpańskie (“Escaladores de la libertad” 2015), słoweńskie (“Iskalci svobode” 2015). W Czecha ukazała się za sprawa wydawnictwa Jota.

Mysza

14bernadette-mcdonald

Bernadette McDonald

Kanadyjka Bernadette McDonald (1951) była założycielką Działu Kultury Górskiej w Centrum w Banff. Przez prawie 20 lat sprawowała funkcję dyrektora Festiwalu Filmów Górskich w Banff. Jako członkini założycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Górskiego została zaproszona jako mówca przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2001 roku, aby zainaugurować Międzynarodowy Rok Gór. W 2006 roku otrzymała w Szwajcarii prestiżową nagrodę Księcia Alberta za wkład w rozwój światowej społeczności górskiej.

Jest autorką kilku książek o tematyce górskiej, m.in. “Tomaž Humar” (2008), “Ucieczka na szczyt” (2011), “Alpejscy Wojownicy” (2015), “Kurtyka. Sztuka wolności” (2017), “Elizabeth Hawley. Strażniczka gór” (2018).

Książka “Ucieczka na szczyt” jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum