14 stycznia 2019 15:28

Spotkania z Górami – Mateusz Waligóra. Rowerami na Krańce Świata

22 stycznia we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z Mateuszem Waligórą. Podróżnik – który w zeszłym roku przeszedł samotnie pustynię Gobi – opowie o swoim innym przedsięwzięciu, jakim była rowerowa podróż przez Andy i Australię.

 

Prelekcja zainteresuje zarówno podróżników, jak i osoby, które mają w planach andyjskie szczyty. Mateusz zrealizował rowerową podróż razem z żoną Agnieszką. Przez dwa lata przejechali rowerami 16 000 km, odwiedzili dwa kontynenty, a w Andach zdobyli siedem pięknych i wysokich szczytów. Oprócz ubrań, żywności i biwakowego sprzętu, w sakwach Agnieszki i Mateusza zmieścił się wspinaczkowy szpej. Dzięki niemu wspięli się na szczyty takie jak: Aconcagua, Licancabur, Sajama, Huayna Potosi, El Misti, Chimborazo i Cotopaxi.

Rowerowy trawers przez Andy to nie tylko jazda rowerem, zdobywanie szczytów i zaglądanie pod ściany słynnych ścian Fitz Roy i Cerro Torre. Podróż ta obfitowała w przygody i spotkania z mieszkańcami przemierzanych terenów. Na ekwadorskim pustkowiu usłyszeli kiedyś, jak ktoś próbuje wypowiedzieć polski łamaniec językowy “chrząszcz brzmi w trzcinie”, gdy rozpoznaje w nich Polaków. Innym razem podróżnicy szukają polskich śladów w argentyńskiej prowincji Misiones. Czasem ich podróż niesie niekonwencjonalne rozwiązania. W pewnym miejscu podróżnicy dowiadują się jak wyleczyć przeziębienie miksturą z pancerników, w innym uczą się, że można mieć na wszystko czas, gdy wzorem mieszkańców andyjskich wiosek nie korzysta się z zegarka.

Dziewiętnaście miesięcy zajęło Mateuszowi i Agnieszce dotarcie do wybrzeża Morza Karaibskiego, gdzie skończył się rowerowy trawers Andów. Byli szczęśliwi, spłukani z oszczędności, ale nie mieli wcale dość podróżowania. Z pomocą rodziny i firmy Polartec ruszyli dalej. Zostając pierwszymi (i jak dotąd jedynymi) z Polski laureatami grantu eksploracyjnego Polartec Challenge, mogli wyruszyć do Australii, by ruszyć szlakiem Canning Stock Route w Australii Zachodniej. Gdy pokonali ¼ trasy, ulewny deszcz zatrzymał ich na tydzień. Tym razem musieli wycofać się i wrócić po własnych śladach.

Mateusz Waligóra od lat realizuje ambitne projekty. O wyprawach do Ameryki Południowej i Australii opowie na kolejnych Spotkaniach z Górami, które tradycyjnie odbędą się na Politechnice Wrocławskiej. Pewnie Mateuszowi nie uda się opowiedzieć wszystkich z miliona przygód, jakie przytrafiły im się po drodze, ale z pewnością nie zabraknie ciekawych opowieści, pięknych zdjęć i inspirujących rozmów po prelekcji.

Na spotkanie z Mateuszem Waligórą zapraszają Spotkania z Górami, współorganizatorzy i sponsorzy: Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, Silver Rock, Volven, VI.6+, Fjallraven i Primus. Patronem medialnym jest portal wspinanie.pl

Więcej o wydarzeniu TUTAJ.

Temat: “Rowerami na Krańce Świata”
Prelegent: Mateusz Waligóra
Miejsce: Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329
Data: 22.01.2019 (wtorek), godz. 19:00

***

Mateusz Waligóra – podróżnik, fotograf, przewodnik, specjalista od samotnych wypraw w najbardziej odludne miejsca na świecie. Jest pierwszą osobą na świecie, która w samotniczej wyprawie przeszła przez pustynię Gobi – największą z pustyń Azji. Na swoim koncie ma rowerowy trawers Andów (z Agnieszką Waligórą), samotny przejazd rowerem przez Canning Stock Route w Australii Zachodniej, samotny trawers największej pustyni solnej świata Salar de Uyuni w Boliwii. Z Michałem Dzikowskim realizuje program „Befeore It Is Gone”. W projekcie tym wyprawiają się w miejsca, które zmieniają się bezpowrotnie lub giną przez degradację środowiska lub ekspansję cywilizacji. Współpracownik National Geographic Traveler, autor książki “TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu”, ambasador marek Fjallraven i Primus.

Informacja prasowa

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum