7 stycznia 2019 10:47

Słynne “Witness the Fitness” Chrisa Sharmy – problem skazany na zapomnienie

Witness the Fitness – głośny problem otwarty przez Chrisa Sharmę w 2005 roku w Ozark Mountains w stanie Arkansas. Dziś zapomniany, bo w wyniku ukruszenia chwytów nie do przejścia. 11 lat później powstaje jego katalońska wersja – Catalan Witness the Fitness, autorem jest nie kto inny jak Sharma. 

Chris Sharma na “Witness The Fitness”
(fot. Corey Rich)

***

Jeden z najgłośniejszych boulderów na świecie – Witness the Fitness. Problem skazany na zapomnienie. Wytyczony przez Sharmę w piaskowcowej skale, nie przetrwał długo w oryginalnym kształcie. Portal Wogü przypomniał na swoich łamach jego historię.

Kiedy Chris Sharma otwierał w marcu 2005 roku Witness the Fitness (nazwa nawiązuje do tytułu piosenki Rodney’a „Rootsa” Manuva), jasne było, że powstaje coś wyjątkowego na boulderowej mapie. Mimo że Amerykanin opierał się –  już tradycyjnie – przed nazwaniem trudności, wszyscy wiedzieli, że narodził się jeden z  najtrudniejszych problemów w Stanach. Do tego wyjątkowo spektakularny. Linia biegnie bowiem w dachu, nisko nad ziemią, startuje i kończy się klamami, ale między nimi trzeba pokonać bagatela około 30 przechwytów po charakterystycznych naciekach (przypominających grzybki) i niewielkich krawądkach.

Pierwszy z sukcesem zaatakował Witness the Fitness Fred Nicole. Szwajcar  powtórzył boulder w styczniu 2006 roku, przyznając, że to jedna z najmocniejszych linii w tym charakterze, do których się przystawiał (już wówczas było krucho). Później jeszcze tylko jeden wspinacz przeszedł amerykański ekstrem – ba, zrobił to dopiero 7 lat później, i już w innym kształcie, po ukruszeniu części chwytów. W styczniu 2013 roku Witness The Fitness pokonał Daniel Woods, stawiając na 8C. I na tym lista pogromców się kończy, ukruszenie kluczowej klamki (patrz: zdjęcie poniżej) podczas prób Jimmy’ego Webba, notabene Amerykanin był bliski przejścia, zamknęło rozdział jednego z najgłośniejszych problemów świata…

Kluczowy chwyt… (Big UP Productions)

W 2016 roku Chris Sharma otwiera kataloński odpowiednik swojego wielkiego problemu – w Cova de Ocell powstaje Catalan Witness the Fitness. Wersja na miarę oryginału? Jakieś 10 przechwytów mniej, ale wygląda równie spektakularnie. Lista powtórzeń jest już znacznie bogatsza, oceny trudności wahają się między 8C i 8B+. Na 8B+ postawił między innymi Jakob Schubert, który przeszedł problem fleszem[!].

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Witness the fittness [2]
    Koleajne potwierdzenia ze amis w wiekszosci w genotypie maja downa.…

    10-01-2019
    jkudlaty