16 stycznia 2019 08:29

“Räuber Hotzenplotz” (M9, WI5) – mikstowa nowość w Tyrolu

Droga Räuber Hotzenplotz znajduje się w dolinie Tauferer Ahrntal w Południowym Tyrolu, na lewo od słynnego lodospadu Koflerbach i w pobliżu Sand in Taufers. Jej autorami są Simon Gietl i Patrick Seiwald.

Simon Gietl i Patrick Seiwald podczas pierwszego przejścia drogi Räuber Hotzenplotz M9, WI5 (fot. Matteo Mocellin / Storyteller-labs)

Alpiniści po raz pierwszy dostrzegli możliwość wytyczenia nowej linii w 2009 r. Podczas jedynej wtedy próby bez problemów pokonali dwa pierwsze, lodowe wyciągi oraz wyciąg 3., który oferuje wymagające wspinanie mikstowe. Okazało się jednak, że kluczowe trudności drogi znajdują się przed nimi. 4. wyciąg prowadził przez stosunkowo gładki, przewieszony fragment ściany. Ewidentną trudność stanowiła również asekuracja (wspinacze na całej drodze nie używali spitów). Pomimo piętrzących się trudności kontynuowali wspinaczkę, ich siły wyczerpały się jednak na kilka metrów przed końcem przewieszenia. Postanowili wtedy, że dokończą drogę następnym razem.

Simon Gietl podczas pierwszego przejścia drogi Räuber Hotzenplotz M9, WI5 (fot. Matteo Mocellin / Storyteller-labs)

Na ten następny raz przyszło im czekać aż 9 lat. W międzyczasie wielokrotnie przechodzili obok swojego projektu, zerkając na ścianę i kontrolując warunki. Te jednak nigdy nie były dość dobre.

Simon Gietl i Patrick Seiwald (fot. Simon Gietl)

Dopiero pod koniec zeszłego roku Simon i Patrick zauważyli, że w ścianie uformował się lód, pozwalający myśleć o ukończeniu projektu. 22 grudnia przeszli drogę do końca, jednak prawdopodobnie nie pokonali wówczas klasycznie wszystkich wyciągów. Zrobili to kilka dni później, 26 grudnia.

Simon Gietl i Patrick Seiwald podczas pierwszego przejścia drogi Räuber Hotzenplotz M9, WI5 (fot. Matteo Mocellin / Storyteller-labs)

Räuber Hotzenplotz nie czekała długo na pierwsze powtórzenie. 5 stycznia zrobili je Thomas Bubendorfer i Max Sparber.

Michał Gurgul
źródło: planetmountain.com

Räuber Hotzenplotz
Valli di Tures e Aurina – Tauferer Ahrntal, Południowy Tyrol, Włochy
Trudności: M9, WI5
Pierwsze przejście: 26/12/2018 Simon Gietl, Patrick Seiwald

Przybliżony przebieg drogi Räuber Hotzenplotz M9, WI5 (fot. Matteo Mocellin / Storyteller-labs)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum