3 stycznia 2019 09:28

Na otwarcie sezonu: Laura Rogora prowadzi “Esclatamàsters” 9a

Sezon 2019 otworzyła w fantastycznym stylu Laura Rogora. Pierwszy wspinaczkowy dzień nowego roku 17-letnia Włoszka zapamięta na długo – w katalońskim rejonie Perles jej łupem padła droga Esclatamàsters 9a.

Laura na “Esclatamàsters” 9a (fot. Marco Lacono)

Esclatamàsters  jako pierwszy przeszedł Ramonet w 2006 roku. Hiszpan wycenił drogę na 9a, choć niektórzy odczuli trudności nieco niżej – na 8c+ (np. Francuzka Florence Pinet i Norweg Magnus Midtboe). Laura nie ma wątpliwości co do oryginalnej cyfry.

Świat usłyszał o włoskiej juniorce w 2016 roku. Miała 14 lat, kiedy wspięła się na Grandi Gesti 9a w Sperlondze. Większe wrażenie zrobiła chyba tylko Amerykanka Ashima Shiraishi, która stopień 9a pokonała jako 13-latka (Open Your Mind Direct w Santa Linya). Rogora nie poprzestała na sukcesie we włoskiej grocie, stopniowo dokładała kolejne cegiełki. W 2017 poprowadziła Joe-cita 9a w Olianie, a w międzyczasie zrobiła serię pierwszych przejść 8c+ i 8c+/9a. Szczególnie upodobała sobie włoską grotę Collepardo, gdzie powstały między innymi: Tomorrowland extension 8c+, La Gasparata 8c+/9a i Sitting Bull 8c+/9a.

*Laura Rogora zrobiła trzecie kobiece przejście drogi. Poza nią i wspomnianą Florence Pinet,  Esclatamàsters poprowadziła jeszcze Hiszpanka Mar Álvarez.

Brunka
źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum