19 stycznia 2019 13:20

Na K2 rozpoczyna się akcja górska. Waldelmar Kowalewski dołącza do zespołu

Wyprawa Alexa Txikona dotarła do bazy pod K2 15 stycznia. Kolejne dni himalaiści spędzili na pracach organizacyjnych w obozie. Wczoraj do ekipy dołączył Waldelmar Kowalewski, a dzisiaj pierwsi członkowie zespołu Baska wyruszają do bazy wysuniętej. Czwórka alpinistów z wyprawy kazachsko-rosyjsko-kirgiskiej jest w drodze do obozu 1.

“Baza gotowa. Trochę koloru w tej monochromatycznej przestrzeni ” – Nanga Dream, FB (fot. K2 winter climb 2019)

Trekking do bazy zajął alpinistom Alexa Txikona 6 dni. Wyprawie towarzyszyło na tym odcinku 46 porterów. Trekking z Askole przebiegał alternatywną do letniej i krótszą drogą zimową. Po dotarciu na miejsce himalaistów przywitali koledzy z ekipy kazachsko-rosyjsko-kirgiskiej. Obie wyprawy obsługuje agencja Jasmine Tours, która zadbała o logistykę i pomoc w budowie bazy. Oprócz indywidualnych namiotów alpinistów w bazie znajduje się wspólna dla obu wypraw messa i kuchnia. Wszystkie działania, zarówno podczas trekkingu jak i w base campie, przebiegły sprawnie. Pomimo dość kapryśnej pogody, niskich temperatur i kilku zamieci śnieżnych.

Pierwsze dni w bazie pod K2 (fot. Alex Txikon)

Z bazy relacjonuje Marek Klonowski:

Zbudowany jest fajny pociąg z namiotów. Połączonych jest ich chyba sześć, a na środku kuchnia. Jest fajnie, dużo Pakistańczyków, a niektórzy są już tutaj siódmy raz.

Paweł Dunaj komentuje również atmosferę:

Jedna “rzecz” jest fantastyczna! Nasi… Wielicki, Bielecki, Botor, Tomala, Fronia, Małek… zostawili taki pozytyw, że z Marem mamy wszystko z górki u lokalsów.

Możemy też przypuszczać, że relacje pomiędzy dwoma wyprawami są serdeczne. Artem Braun wspominał, że szczególnie dobrze z uczestnikami jego wyprawy dogadują się Polacy, którzy – jak mówi – często pojawiają się w rosyjskich namiotach, podobno głównie ze względu na ich dobrego kucharza. Nadal zastanawiamy się, czy dobre relacje pomiędzy himalaistami przełożą się na wspólne działania wspinaczkowe. Zależy to od tego, jaką drogę zdecyduje się wybrać Txikon (decyzji nadal nie podjął lub przynajmniej jej nie ogłosił). Wiemy natomiast, że wyprawa Artem BraunaWasilija Piwcowa wspinać się będzie drogą przez Żebro Abruzzi.

K2 (fot. K2 winter climb 2019)

Jak podaje portal Noticias de Álava, Txikon, Polacy i Nepalczycy odprawili dzisiaj tradycyjną buddyjską ceremonię ku czci góry. Dla Alexa moment ten oznacza rozpoczęcie wspinaczki:

W ciągu najbliższych dni podejmiemy decyzję, którą drogą będziemy się wspinać i jaką obierzemy strategię.

Alpiniści powinni wyruszyć wkrótce do bazy wysuniętej.

Baza pod K2 (fot. K2 winter climb 2019)

W międzyczasie sześciu uczestników wyprawy kazachsko-rosyjsko-kirgiskiej w ABC spędziło już pierwszą noc. Dzisiaj część alpinistów powraca do bazy, a w górę wychodzi czwórkowy zespół z zamiarem dotarcia do obozu 1. Artem Braun, który do tej pory zmagał się z infekcją, podał dzisiaj informację, że jego stan zdrowia znacząco się poprawił.

Jeśli nie macie lepszego pomysłu na wykorzystanie ferii zimowych, Jasmine Tour dodał właśnie nowość do swojej oferty – zimowy trekking do bazy pod K2. Ciekawe co na to wspinacze…

Michał Gurgul
źródło: alpinistiemontagne.gazzetta.it, montagna.tv, Noticias de Álava, rmf24.pl

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum