2 stycznia 2019 09:28

Jernej Kruder otwiera „Dugi rat” 9a+, prawdopodobnie najtrudniejszą drogę w Chorwacji

Bardzo chciał zakończyć rok mocnym przejściem Jernej Kruder. Ale nie chodziło o jakieś tam przejście, a o czteroletni projekt w zatoce Vrulja koło Splitu (Omiš). I udało się, Słoweniec napisał: „rok 2018 nie mógł zakończyć się lepiej”.

Jernej Kruder na drodze „Dugi rat” 9a+ (fot. Tor Johnsson)

Ów projekt to Dugi rat – linia, dla której Jernej Kruder zaproponował 9a+, najwyższą wycenę, jaka pojawiła się przy sportowej drodze w chorwackich skałach. Dugi rat biegnie w niewielkim nadmorskim rejonie, na plaży Vrulja, który Słoweniec odkrył dla wspinania z lokalsami Ivanem Kuvačicem i Martinem Bergantem. Jak dotąd obili tu ponad 20 dróg.

Kruder przyjeżdżał pod drogę przez kilka lat, w przerwach między startami w zawodach. „Jako boulderowiec chciałem doskonalić swoje umiejętności we wspinaniu z liną” – mówił. Na filmie zbliżenie na rejon Vrulja i drogę Dugi rat:
Podsumowując miniony rok Słoweniec napisał między innymi tak:

2018 rok nie mógł mnie bardziej zaskoczyć, oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Zacząłem sezon z nieco innym podejściem i nie wytyczając sobie tak wielu celów, ale ciesząc się wspinaniem tak bardzo jak tylko potrafię.

Jernej Kruder (fot. FB J. Kruder)

Takie podejście przyniosło świetne efekty, bo przecież Jernej Kruder właśnie w minionym roku po raz pierwszy stanął na najwyższym podium Pucharu Świata w boulderingu. Ba, zgarnął później statuetkę za cały sezon. We wrześniu pokazał siłę boulderową już poza panelowymi deskami, otwierając w słoweńskim rejonie Jurklošter Metafizikę 8C.

Brunka
źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum