23 stycznia 2019 11:43

„Free Solo” już 3 marca na kanale National Geographic

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie mieli okazji obejrzeć jeszcze “Free Solo” Elizabeth Chai Vasarhelyi i  Jimmy’ego China. 3 marca br. film będzie miał swoją premierę telewizyjną – o godzinie 21.00 dokument pokaże kanał National Geographic. 

Alex Honnold podczas patentowania drogi (fot. Jimmy Chin)

Alex Honnold podczas patentowania drogi “Freerider”, El Capitan (fot. Jimmy Chin)

Reżyserami filmu “Free Solo” jest wielokrotnie nagradzana reżyserka Elizabeth Chai Vasarhelyi oraz znany na całym świecie fotograf i alpinista Jimmy Chin, który wyreżyserował głośny dokument „MERU”. Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny (więcej o nominacji TUTAJ – red.). Widzowie National Geographic będą mieli okazję zobaczyć dokument już 3 marca.

Elizabeth Chai Vasarhelyi

„Free Solo” to trzymający w napięciu film oraz inspirujący portret sportowca, który przezwycięża swoje fizyczne ograniczenia. Twórcom filmu udało się po mistrzowsku uchwycić przejmujące momenty walki z ludzką słabością podczas śmiertelnie niebezpiecznej wspinaczki, której obserwacja może przyprawić o zawrót głowy. Film jest zapisem triumfu ludzkiego ducha. Recenzent dziennika The New York Times podkreślił, że „Free Solo” „daje nam niezwykłą okazję doświadczenia niezwykłych możliwości człowieka”.

„Free Solo” to bardzo osobisty film. Jestem żoną alpinisty i interesują mnie emocje, jakie wywołuje wspinaczka. Chciałam nie tylko pokazać wewnętrzne dialogi Alexa i jego osobiste relacje z członkami rodziny i przyjaciółmi, ale także początki jego związku z Sanni McCandless. Interesowało nas, jak Sanni radzi sobie z ryzykiem, które podejmuje Alex i w jaki sposób Alexowi udaje się pogodzić swoją pasję i miłość do gór z życiem prywatnym. Najbardziej utkwiły mi w pamięci niezwykle szczere i prawdziwe sceny z udziałem Alexa i Sanni.

Podczas pracy nad filmem najwięcej problemów przysporzyło nam wkomponowanie w przedstawianą historię rozmów dotyczących samej realizacji materiału, które są jej ważnym elementem. Każdego dnia zadawaliśmy sobie etyczne pytania dotyczące ryzyka i produkcji. Ta rozmowa była nieustannie prowadzona przez Jimmy’ego i mnie, czyli reżyserów filmu oraz Alexa, czyli naszego bohatera. Alex nigdy nie idzie na żywioł. Jest niesamowicie metodyczny. To właśnie dzięki metodyczności jego wspinaczka bez asekuracji zakończyła się sukcesem. Historia Alexa to historia podążania za marzeniami, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i skłoniła do zadania widzom następujących pytań: „Jeśli Alex jest w stanie pokonać swój lęk, czy ja mogę zrobić to samo? Czy hart ducha podlega jakimś ograniczeniom?” To najważniejsze tematy, które chciałam poruszyć w filmie „Free Solo”. Mówiąc krótko, mój film zachęci widzów do rozmyślań nad dokonywanymi przez nas wyborami i odpowiedzi na pytanie: Kiedy życie ma sens i dlaczego?

Jimmy Chin

Wspinaczka bez asekuracji to najczystsza i zarazem najbardziej niebezpieczna forma wspinaczki. Jesteś tylko ty i ściana i nie możesz pozwolić sobie na najdrobniejszy błąd. Alex Honnold starannie przygotowuje się do swoich solowych wspinaczek i ma niezwykły dar – jest w stanie zapanować nad strachem. Najwięksi sportowcy są oceniani na podstawie wyników uzyskanych pod presją. Umiejętność zachowania stoickiego spokoju i szczytowej formy przez wiele godzin, pomimo tego że na każdym etapie wspinaczki stawką jest życie lub śmierć, jest niezwykła. Wybory, przed jakimi stają osoby decydujące się na wspinaczkę solową, są bardzo trudne. Można nawet powiedzieć, że są to najtrudniejsze decyzje w ich życiu. Dokonują wyboru między ambicjami i rodziną lub bliskimi, wybierają ryzyko lub nagrodę.

Podczas pracy nad filmem „Free Solo” musiałem od samego początku zaufać Alexowi, który zdecydował się zdobyć bez asekuracji ścianę El Capitan dopiero wtedy, kiedy poczuł, że jest w pełni na to gotowy. Nawet teraz trudno jest mi wyobrazić sobie kogoś, kto byłby w 100% gotowy na solową wspinaczkę na El Capitan. To droga bardzo trudna technicznie, nawet dla profesjonalnego wspinacza. Wymaga ogromnej finezji technicznej i przemyślanego ułożenia ciała. Na pewnych odcinkach musisz wspinać się na tarcie. Każdy ruch musi być perfekcyjny. I w przypadku Alexa tak właśnie było.

Informacja prasowa
mediapl-ngc.natgeotv.com  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum