26 stycznia 2019 12:23

Dramatycznie na Fitz Royu – zaginęła dwójka Brazylijczyków, nie żyje czeski wspinacz

20 stycznia w rejonie Fitz Roya w Patagonii zaginął dwuosobowy zespół wspinaczy z Brazylii. W tym samym czasie problemy miała również dwójka z Czech. Niestety, jeden z Czechów zginął na skutek hipotermii. Jego partner dał radę zejść na dół. W akcji poszukiwawczej po Brazylijczyków uczestniczy Denis Urubko.

Fitz Roy w Patagonii (fot. rockandice.com)

Brazylijczycy zgodnie z planem mieli wrócić ze szczytu Fitz Roya 20 stycznia. Jako ostatni widzieli ich Włosi (grupa wspinaczy nazywających siebie Dai Che Nem), którzy 19 stycznia schodzili już z góry. Był to ostatni kontakt z brazylijskimi alpinistami, którzy szli wtedy w kierunku szczytu.

W tym samym czasie na szczyt wspinali się Czesi. Wraz z załamaniem pogody zawrócili. Niestety, tylko jeden z nich dał radę wrócić do miejscowości El Chaltén. Drugi zmarł na skutek hipotermii. Póki co nie mamy więcej informacji na temat tego wypadku.

Włosi uczestniczyli również w akcji poszukiwawczej, która rozgrywała się w dniach 21-22 stycznia. W akcji łącznie wzięło udział 19 osób: 8 ratowników argentyńskich, 7 Włochów, 3 Hiszpanów i Denis Urubko.

Dai Che Nem relacjonują:

Nie mieliśmy zbyt wiele czasu, ponieważ wieczorem wiatr przybrał na sile i pogoda znacznie się pogorszyła. Wszyscy byliśmy w kontakcie radiowym, na lodowcu było tyle śniegu, że nie dało się dotrzeć do breca de los [prawdopodobnie chodzi tu o Przełęcz Włochów – Brecha de los Italianos – red.]… Trudno jest dostrzec cokolwiek po 3 dniach złej pogody, ściana jest pokryta lodem i śniegiem.

Duża ilość świeżego śniegu i silny wiatr utrudniały poszukiwania i ostatecznie uniemożliwiły je całkowicie. Grupa ratownicza zawróciła do El Chaltén, gdzie oczekuje na poprawę pogody. Alpiniści i ratownicy nadal liczą na wznowienie poszukiwań, pomimo iż wszyscy mają świadomość, że z każdą godziną szanse na odnalezienie brazylijskich wspinaczy drastycznie maleją.

Michał Gurgul
źródło: Rock and Ice
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum