13 stycznia 2019 17:59

Alessandro Beber i Matteo Faletti prowadzą nową drogę w Dolomitach Brenty

W połowie grudnia 2018 r. dwóch włoskich przewodników górskich, Alessandro Beber i Matteo Faletti, wyznaczyło nową linię na wschodniej ścianie Cima Brenta. Droga otrzymała nazwę C.R.A.M. na cześć klubu Mountime Corporate Recreational Club. Podobno jest wyjątkowej urody.

Alessandro Beber na 11. wyciągu C.R.A.M. (fot. arch. Alessandro Beber)

Droga Włochów zasługuje na szczególną uwagę ze względu na walory estetyczne (w dobrych warunkach). Ezio Marlier, znany przewodnik z Valle d’Aosta, miał określić ją jednoznacznie jako “najpiękniejszą drogę w Alpach w 2018 r”. Alessandro Beber dodaje:

Trudności techniczne nie są ekstremalne, ale ta linia zapewnia piękne wspinanie na wszystkich 14 wyciągach. Jednym słowem, była to wspaniała przygoda. Nie mógłbym oczekiwać niczego więcej.

Niewygórowane trudności techniczne, o których wspomina Beber, to AI5, M6, 90°, a 14 wyciągów, pokonujących 550 m, Włosi rozłożyli na dwa dni wspinaczki. Zarówno wycenę, jak i urodę drogi potwierdził już kolejny zespół – Mirko Corn i Luca Caldini zdołali przejść C.R.A.M. w ciągu jednego dnia.

Orientacyjny przebieg drogi Włochów (fot. arch. Alessandro Beber)

Alessandro Beber wspomina rok 2014, w którym otworzył projekt. Złe warunki uniemożliwiły wtedy wspinaczkę. Następna okazja nadarzyła się w grudniu 2018.

Nyża na 5. wyciągu (fot. arch. Alessandro Beber)

14 grudnia Alessandro i Matteo rozpoczęli wspinaczkę. Zabrali ze sobą sprzęt biwakowy i żywność na 3 dni. Już pierwsze wyciągi pokazały, że warunki w ścianie są dużo bardziej suche, a wspinaczka trudniejsza niż podczas pierwszej próby. Pomimo tego alpiniści pokonali pierwsze wyciągi i łatwy, lecz mocno eksponowany, trawers. Dobrej jakości lód pozwolił na dalszą wspinaczkę.

Wyciąg 7. i poszukiwanie miejsca na biwak (fot. arch. Alessandro Beber)

Po dłuższych poszukiwaniach noc udało im się spędzić na częściowo osłoniętej półce. Było jednak bardzo zimno. Nasilający się wiatr obniżył temperaturę odczuwalną do -20 st. C.

Matteo w pierwszych promieniach słońca drugiego dnia wspinaczki (fot. arch. Alessandro Beber)

Kolejny dzień upłynął na wspinaczce w górnej części ściany, w wyjątkowych warunkach. Alessandro:

Jak dwóje małych dzieci cieszyliśmy się tą wspaniałą wspinaczką w surrealistycznym świecie.

W świetnej jakości lodzie na 13. wyciągu C.R.A.M. (fot. arch. Alessandro Beber)

Niedługo po godzinie 15:00, 15 grudnia wspinacze osiągnęli półkę Garbariego (koniec trudności). Ze względu na zbliżający się zmrok zdecydowali się zrezygnować z wejścia na szczyt i rozpoczęli zejście.

Alessandro Beber i Matteo Faletti podczas pierwszego przejścia drogi C.R.A.M. (fot. arch. Alessandro Beber)

Więcej na stronie planetmountain.com.

Michał Gurgul
źródło: planetmountain.com

***

C.R.A.M.
Wschodnia ściana Cima Brenta, Dolomity Brenty, Włochy
Trudności: AI5, M6, 90°, 550 m – 14 wyciągów
Pierwsze przejście: 14-15/12/2018 Alessandro Beber, Matteo Faletti

Topo drogi C.R.A.M. (fot. arch. Alessandro Beber)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum