2 grudnia 2018 14:36

Z 9b/b+ na 9a+… Jakob Schubert powtarza “El Bon Combat”

Nie mógł sobie wymarzyć lepszego sezonu Jakob Schubert. Austriak w poprzednich latach robił wyśmienite przejścia, zdobywał też trofea na zawodach, ale minione 12 miesięcy zaliczy pewnie do jednych z najlepszych w karierze. Bo po pierwsze, zdobył dwa złote medale na MŚ i to przed własną publicznością w Innsbrucku (w prowadzeniu i w kombinacji), do tego dołożył jeszcze tytuł lidera PŚ. Po drugie, kończy rok wymarzonym przejściem w skałach – powtarza El Bon Combat Chrisa Sharmy w La Cova de l’Ocell.

Jakob Schubert na “El Bon Combat” (fot. Javi Pec)

Na Instagramie Austriak napisał:

Jedna z najlepszych dróg, jakie robiłem(…)

Polecam ją każdemu mocnemu wspinaczowi, to wyjątkowa linia z niesamowitymi chwytami i ruchami, podpasuje także boulderowcom. Kolejne przejścia mile widziane, chciałbym usłyszeć więcej opinii na temat wyceny.

No właśnie… Jakob zrobił dopiero pierwsze powtórzenie El Bon Combat, którą Chris Sharma poprowadził w 2015 roku i która wycenił bardzo wysoko, bo na 9b/b+. Austriak (dopingowany podczas przejścia przez Amerykanina) ma nieco inne odczucia:

Wiem, że to łatwe nie zastanawiać się i po prostu przyjąć wycenę autora (9b/b+), ale czuję się w obowiązku napisać więcej o swoich przemyśleniach. Dla mnie od pierwszego dnia prób droga wydawała się łatwiejsza i powiedzmy, że jest to mocne 9a+. jestem ciekaw, co powiedzą inni.

View this post on Instagram

2nd Ascent of ‚El Bon Combat’!! One of the best routes I have ever done 😍 The one and only @chris_sharma established this amazing line in 2015. Chris actually accompanied me on my last two days at the crag and it was awesome to share the moment of the send with him, thanks a lot for the good times and huge respect for putting up just another testpiece here in Catalunya 🙌 • The route is situated in Cova de l‘ocell a 45 min drive from Barcelona and I advise every strong climber to try this thing, it‘s such an unique route with amazing holds and movements and pretty suited for boulderers also 😉 More ascents would be welcomed because I would love to hear some more thoughts about the grade 😅 I know it‘s easy to not think about it and just take the grade of the first ascensionist which is 9b/9b+ in this case but I feel the responsibility to have more thoughts about it. For me it felt easier from the first day I tried it and I would guess it’s a hard 9a+. Curious what others will think 🤔 • Thanks for the good vibes during this whole trip @felipe.camargo 👊🏾 • 🎥 by @cmmagalhaes With sound on you will hear me say ‚I almost fell again‘ which means the very last move where I fell the try before 😅 • #rockclimbing #catalunya #2ndascent #sopsyched #oneofthebest #leadclimbing #climbingvideo

A post shared by Jakob Schubert (@jakob.schubert) on

Bez względu na wycenę, El Bon Combat to pierwszorzędna droga, ponad 20 metrów solidnego wspinania z ciągiem boulderowych sekwencji. Sharma napisał o niej między innymi: „to droga marzenie z technicznymi, siłowymi przechwytami, wymagającymi dużej koordynacji i pamięci mięśniowej. Wiele ruchów jest loteryjnych, wszystko musi być dopracowane”.

***

Jakob Schubert po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najsilniejszych w czołówce. Fajnie byłoby zobaczyć go w łańcuchu którejś 9b+…

TOP 3 Austriaka:

Brunka
źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum