28 grudnia 2018 22:39

W Dolomitach powstaje “Sonnentanz” WI5+ M7+

Daniel Ladurner i Hannes Lemayer to mocny zespół, który w ostatnim czasie poświęcił się eksploracji doliny Vallunga / Langental w Południowym Tyrolu. Wspinacze wytyczyli i przeszli w rejonie trzy nowe linie. Ostatnią z nich – Sonnentanz – wycenili na WI5+, M7+.

Mikstowy wyciąg Sonnentanz za M7+ (fot. Daniel Ladurner)

Dwojka wspinaczy rozpoczęła swój sezon lodowo-mikstowy 1 grudnia, prowadząc nową drogę Airport (WI5+, M4, 160 m). Kolejna propozycja to Teufelsgeige (WI5+, M6, 125 m), powstała podczas wypadu do doliny Vallunga / Langental 8 grudnia. Oto krótki film z tej wspinaczki:

Wspinacze najwyraźniej nabierają prędkości, ich kolejna droga jest najdłuższa i najtrudniejsza z trzech nowo powstałych w rejonie. Daniel i Hannes przeszli liczącą 260 m Sonnentanz 18 grudnia, a trudności wycenili na WI5+ M7+. Droga Tyrolczyków znajduje się w pobliżu klasyka Dolomitów – Illuminati M11+ WI6+ oraz na lewo od drogi Mystera.

https://www.instagram.com/p/BrkGdE4BRij/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control

Trudności kolejnych wyciągów to: WI4, WI4, WI5+, M7+, WI5, WI4. Wyciągi 3. i 4. posiadają stanowiska ze spitów. Reszta stanowisk w lodzie.

Co ciekawe Tyrolczycy, aby wygodnie i szybko przedostać się w głąb doliny Vallunga / Langental używali rowerów elektrycznych.

Eksploracja doliny Vallunga / Langental (fot. Daniel Ladurner)

Na początku roku donosiliśmy o innym wyczynie Daniela i Hannesa, którzy wspólnie z Florianem Rieglerem poprowadzili Once in a Lifetime (WI6+, M8, 165 m). O tym przejściu przeczytacie tutaj.

***

Sonnentanz
Vallunga / Langental, Dolomity, Trydent-Górna Adyga, Włochy
Trudności: WI5+, M7+, 260 m – 6 wyciągów
Pierwsze przejście: 18/12/2018 Hannes Lemayr, Daniel Ladurner
Sprzęt: klasyczny zestaw mikstowy z 12 śrubami, ekspresy, lina połówkowa – dwie żyły po 60 m.

Przybliżony przebieg drogi Sonnentanz – cienka czerwona linia po lewej. Zaznaczona droga po prawej to Mystera (fot. Daniel Ladurner / up-climbing.com)

Michał Gurgul
źródło: gripped.com, up-climbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum