27 grudnia 2018 18:22

„Rysy. Zestaw topograficzny” – nowość od Master Topo

Ukazała się mapa fotograficzna rozpoczynająca nową serię wydawniczą renomowanego Master Topo. „Rysy. Zestaw topograficzny” to zestaw szczegółowo opisujący szlaki na najwyższy szczyt polskich Tatr.

Wydawnictwo Master Topo znaliśmy dotychczas z popularnych przewodników fotograficznych Ściany Tatr, skierowanych wyłącznie dla wspinaczy. Nowa seria Szczyty Tatr przeznaczona jest dla szerszego grona odbiorców.

„Rysy. Zestaw topograficzny” - okładka

„Rysy. Zestaw topograficzny” – okładka

„Rysy. Zestaw topograficzny” zawiera dokładne zdjęcia z liniami szlaków i mapę 1:10 000. Ponadto ma profil szlaku oraz mapy dojścia i dojazdu, zarówno od strony polskiej jak i słowackiej. Całość składa się z dwóch arkuszy B3, zadrukowanych obustronnie i złożonych jak mapa, w foliowej kieszonce.

„Rysy. Zestaw topograficzny” - Arkusz 1

„Rysy. Zestaw topograficzny” – Arkusz 1

Arkusz 1 to całostronicowe zdjęcie od strony Morskiego Oka, z liniami szlaków na Rysy i Przełęcz pod Chłopkiem, z naniesionymi uwagami i międzyczasami podejść. Na odwrocie znalazły się mapa przeglądowa 1:40 000 z dojściem do parkingów na północy i południu Tatr oraz profil szlaku i mała mapka dojazdu wokół Tatr (od Zakopanego przez Łysą Polanę po Smokowiec, Szczyrbskie Jezioro i Poprad z lotniskiem, z podaniem zasięgu słowackiej kolejki elektrycznej).

„Rysy. Zestaw topograficzny” - Arkusz 2

„Rysy. Zestaw topograficzny” – Arkusz 2

Arkusz 2 to część najdokładniejsza: zdjęcie grzędy szczytowej Rysów (sama grzęda ma na tym obrazie ok. 40 cm!) z opisem niemal każdego zakrętu szlaku i położenia łańcuchów.

Z drugiej strony arkusza nr 2 znajduje się mapa 1:10 000 z poziomicami co 10 m i precyzyjnie oddaną rzeźbą terenu (na podstawie najnowszych danych LIDAR, czyli lotniczego skaningu laserowego z lat 2013-2014).

Całość może stanowić – latem i zimą – swoisty „niezbędnik topograficzny” dla turysty, jeden produkt, wystarczający i do dokładnej orientacji wysoko w terenie, i do organizacji całej wycieczki z dojazdem czy powrotem z południowej strony Tatr (lub z innym urozmaiceniem powrotu, np. z przejściem przez słynną z widoków Rusinową Polanę).

Dla wspinaczy cenna powinna być mapa zawierająca klarowne rozrysowanie żeber i grani, a przede wszystkim o wiele więcej kulminacji niż wszelkie dotychczas wydane drukiem klasyczne mapy tego terenu.

Produkt jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum