22 grudnia 2018 10:32

Isabelle Faus – nr 1 boulderowego rankingu wśród kobiet

Znów z popisowym dorobkiem kończy sezon Isabelle Faus. Amerykanka, obecnie numer jeden kobiecego rankingu, jeszcze na początku grudnia pokonała Terre de Sienne 8B w Hueco Tanks. To jej szósty tak wyceniony problem w tym roku.

Isabelle Faus na “Terre de Sienne” 8B (fot. Instagram)

W Hueco Tanks Isabelle Faus pojawiła się pierwszy raz od 2011 roku i od razu zaatakowała jeden z klasyków Freda Nicole’a – Terre de Sienne 8B. To że Amerykanka pokonała krawądkowy boulder nie jest żadną niespodzianką (notabene Terre de Sienne przeszły wcześniej także jej rodaczki Alex Puccio i Ashima Shiraishi). W ciągu czterech ostatnich lat zebrała na koncie aż 16[!] tak trudnych linii, a oprócz tego także dwie cenione na 8B+. Jest jedną z najefektywniej wspinających się kobiet na boulderowej scenie. Pytanie, kiedy wskoczy na kolejny szczebelek? Kto wie, czy nie spróbuje np. trudniejszej wersji Terre de Sienne Terremer 8C.

Poziom 8C w kobiecym boulderingu wyznaczają dwa przejścia. Pierwsze należy do wspomnianej Ashimy Shiraishi, która w poprzednich latach co chwila biła jakieś rekordy, i z liną i bez. W 2016 roku udało jej się przejść niesamowity Horizon w Mount Hiei (Kiusiu) Dai Koyamady. Zrobiła zresztą pierwsze powtórzenie, drugie dołożył rok później Daisuke Ichimiya. W tym roku dość niespodziewanie tak wyśrubowane trudności pokonała Niemka  Katrin Lehmann, która wspięła się na Kryptos Franza Vidmera w szwajcarskim rejonie Balsthal.

Kwestia kolejnego 8C na damskiej scenie boulderowej to jedynie kwestia czasu…

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum