29 grudnia 2018 11:59

Austriacka siła… Jakob Schubert jako pierwszy powtarza „Neanderthal” 9b

Niespełna 10 lat po pierwszym przejściu powtórzenia doczekała się droga Neanderthal 9b Chrisa Sharmy w Santa Linya. Pokonał ją Austriak Jakob Schubert.

Na „El Bon Combat” (fot. Javi Pec)

Na początku grudnia Jakob Schubert zrobił drugie przejście El Bon Combat Chrisa Sharmy w Cova de Ocell. Ba, droga nie okazała się dla niego aż tak trudna, jak założył sam autor – zamiast 9b/b+ Jakob postawił na solidne 9a+. I wydawało się, że tym mocnym akcentem Austriak zakończy sezon w skałach. Tymczasem na deser dołożył coś jeszcze mocniejszego.

Apetyt na pierwsze powtórzenie Neanderthala, prawdziwego giganta – droga przecina całą jaskinię, osiągając długość między 40 a 50 metrów – miało wielu z czołówki, w tym Czech Adam Ondra i Norweg Magnus Midtboe. Ten ostatni podchodził zresztą do drogi przez dobrych kilka lat. Tymczasem wszystkich ubiegł Jakob Schubert, który wczoraj napisał na swoim profilu:

Pierwszego dnia pracy nad tym liczącym 115 ruchów (!!) potworze myślałem, że  trochę potrwa, zanim będę w stanie przejść drogę. Ale szybko zrobiłem duży postęp i dziś (szóstego dnia na drodze) pokonałem cruxa i doszedłem w ciągu do topu. Długie drogi jak ta wymagają dużego psychicznego wysiłku, ale sprawiają, że zwycięstwo jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Poniżej fragment z przejścia Neanderthala – Jakob Schubert:

https://www.instagram.com/p/Br7yB-hoirg/

Niewielu wspinaczy kończy sezon z tak imponującym dorobkiem jak Jakob Schubert. Do topowych przejść w skałach Austriak dorzucił w tym roku jeszcze dwa medale na Mistrzostwach Świata w Innsbrucku (w prowadzeniu i w kombinacji) i tytuł najlepszego zawodnika Pucharu Świata w prowadzeniu.

*Neanderthal to już czwarta 9b pokonana przez Austriaka, obok  Fight or Flight  w Olianie (2014), La planta de Shiva w Villanueva del Rosario (2016) i Stoking the Fire w Santa Linya (2018). Chyba najwyższy czas na dołożenie plusa…

Brunka
źródło: Instagram, 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    bardzo ciekawe [2]
    "...droga przecina całą jaskinię, osiągając długość między 40 a 50…

    29-12-2018
    kozi