5 grudnia 2018 13:05

Andrzej Bargiel nominowany na Najlepszego Sportowca Polski 2018 – trwa głosowanie

Najlepszym Sportowcem Polski mijającego roku może zostać Andrzej Bargiel, oczywiście jeśli na niego zagłosujecie :). Głosowanie na stronie Przeglądu Sportowego potrwa jeszcze miesiąc.

Andrzej Bargiel na lodowcu po historycznym zjeździe z K2 (fot. Marek Ogień)

W 84. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski, organizowanego przez Przegląd Sportowy, w gronie nominowanych (trzeba przyznać, że w świetnym towarzystwie, bo i sukcesów w mijającym roku było w polskim sporcie sporo) znalazł się Andrzej Bargiel. Nasz najbardziej utytułowany skialpinista. W tym roku jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z K2 (8611 m), przed nim nikomu nie udało się pokonać tej trasy w całości.

Głosować na Andrzeja Bargiela można pod tym linkiem. Do końca głosowania zostało 30 dni!

Niedawno Andrzej i ekipą Sunt Leones K2 Ski Challenge gościł na 16. Krakowskim Festiwalu Górskim. Tam też odebrał od organizatorów i portalu wspinanie.pl Krakow Mountain Award, czyli Krakowską Nagrodę Górską (za wyczyn roku).

Andrzej Bargiel odbiera nagrodę na 16. KFG (fot. Adam Kokot / KFG)

***

Andrzej Bargiel jest rekordzistą wśród zdobywców Śnieżnej Pantery (5 najwyższych szczytów byłego ZSRR). A Panterę błyskawicznie skompletował w 2016 roku. Osobny rozdział w dorobku Andrzeja zajmują Himalaje. Tegoroczny sukces na K2 to już kolejny jego wyczyn w górach najwyższych. W 2013 roku wejściem i zjazdem na nartach z centralnego wierzchołka Shisha Pangma (8013 m) rozpoczął realizację pięcioletniego projektu „Hic sunt leones”. W 2014 roku zrealizował w jego ramach kolejny cel – nie tylko zdobył Manaslu (8156 m) w ekspresowym czasie 14 godz. i 5 min, ale też rekordowo szybko pokonał trasę baza – szczyt – baza (zmieścił się w czasie 21 godz. i 14 min). W 2015 roku stanął na wierzchołku Broad Peak (8051 m) i dokonał trzygodzinnego, pierwszego w historii zjazdu z tego szczytu.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum