10 grudnia 2018 08:28

Alex Huber i jego „Mauerläufer” (8b+, 200 m)

Alex Huber znów wyjmuje asa z rękawa… Niemiec z czasowym poślizgiem napisał na swoim profilu o nowej, wielowyciągowej drodze, jaką poprowadził solo tej wiosny na Elefantenbauch (Steinplatte). Powstała Mauerläufer, sięgająca trudnościami stopnia 8b+.

Alex Huber na „Mauerläufer”, kluczowy wyciąg 8b+ (fot. Heinz Zak)

Linię Mauerläufer Alex Huber wrysował na ścianie nazywanej przez wspinaczy Elefantenbauch. Jest to zresztą pierwsza droga biegnąca tą ścianą. Niemiec sfinalizował swój projekt tuż przed wyjazdem do Pakistanu, gdzie z kolei otworzył – wspólnie ze swoim młodszym rodakiem Fabianem Buhlem – Big Easy 5.10+/A1, prowadzącą na Choktoi Ri (6166 m).

Mauerläufer to – jak reklamuje Alex – niesamowita linia. I znając kunszt wspinaczkowy Niemca można taką deklarację przyjąć za pewnik. 200 metrów perfekcyjnej wapiennej skały, w sumie sześć wyciągów, z których ten najtrudniejszy wyceniony jest na 8b+. Kluczowy odcinek startuje trudną boulderową sekwencją, z kolei druga co do trudności długość (wyciąg nr 4 oceniony na 8a+) to już gładka ściana bez wyraźnych chwytów, na której kluczowa jest praca nóg, inaczej można się zupełnie pogubić.

Przebieg drogi „Mauerläufer” (fot. Heinz Zak)

Poszczególne wyciągi drogi Mauerläufer to: : L1 6c, L2 7a, L3 6c +, L4 8a +, L5 8b +, L6 6c.

Która to już tak ambitna i trudna (choć przecież ma też znacznie trudniejsze) droga Alexa Hubera? Trudno zliczyć. Ale co najważniejsze, Niemiec wciąż znajduje nowe możliwości i potrafi je pięknie rozpracować… A szerzej o jego dorobku pisaliśmy TUTAJ.

Brunka
źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum