24 grudnia 2018 08:09

Ratownicy z Nanga Parbat nagrodzeni przez American Alpine Club

American Alpine Club, najważniejsza organizacja alpinistyczna USA, postanowiła wyróżnić Denisa Urubko, Adama Bieleckiego, Jarosława Botora i Piotra Tomalę, członków zespołu, który dokonał zimą tego roku spektakularnej akcji ratunkowej na ścianie Diamir na Nanga Parbat.

Denis Urubko i Adam Bielecki z uratowaną Elisabeth Revol (fot. A. Bielecki)

Polska ekipa wyruszyła 27 stycznia z bazy pod K2 na akcję ratowniczą na Nanga Parbat. Himalaiści wylądowali na wysokości obozu I (ok. 4860 m) i stamtąd prowadzili akcję ratunkową na ścianie Diamir, w której znajdowali się Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz. Ten francusko-polski zespół, po tym gdy po ataku szczytowym z sił opadł Tomek Mackiewicz, znalazł się w dramatycznej sytuacji.

Po błyskawicznej nocnej wspinaczce Ścianą Kinshofera (najtrudniejszy technicznie fragment drogi) Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do Francuzki znajdującej się na wys. ok. 6100 metrów. Zespół podejmuje decyzję o odstąpieniu od próby dotarcia do Tomka Mackiewicza i skoncentrowaniu się na ratowaniu zdrowia i życia Elizabeth Revol. Akcja ewakuacyjna rozpoczyna się po kilkugodzinnym odpoczynku. 28 stycznia po południu cały zespół ratowniczy wraz z uratowaną Francuzką zostaje podjęty z wysokości obozu I (4860 m). Szczegółowy raport z akcji możecie znaleźć tutaj.

Zespół ratunkowy na Nanga Parbat (fot. Piotr Tomala)

Akcja jest jedną z najbardziej spektakularnych w historii himalaizmu. Była możliwa dzięki wsparciu załóg pakistańskich śmigłowców, błyskawicznej decyzji członków polskiej wyprawy działającej na K2, finansowemu zaangażowaniu międzynarodowej społeczności wspinaczkowej i co najważniejsze wyjątkowej determinacji ratowników.

Właśnie ten wyjątkowy wysiłek ratowników docenił American Alpine Club wyróżniając ich nagrodą im. Davida A. Sowlesa. Stworzona w 1981 roku nagroda, jest przyznawana (od czasu do czasu) wspinaczom, którzy wyróżnili się bezinteresownym podjęciem ryzyka lub poświęceniem własnych górskich ambicji w celu niesienia pomocy innym alpinistom.

Nagroda zostanie wręczona na początku marca 2019 roku na uroczystości w San Francisco.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum