8 listopada 2018 18:36

Tradowa „Meltdown” 5.14c/8c+ powtórzona po 10 latach – Carlo Traversi

Ponad 10 lat po powstaniu głośny trad Meltdown ma wreszcie pierwsze powtórzenie. Drogę Beth Rodden w Yosemite (w pobliżu Cascade Falls) powtórzył jej rodak Carlo Traversi.

Carlo Traversi przed celem… „Meltdown” (fot. Bearcam Media)

Około 40 dni – tyle zajęła Beth Rodden (wówczas 28-letniej, już z wieloma osiągnięciami) jej najtrudniejsza droga na własnej, ba, w tamtym czasie najtrudniejsza w Dolinie. Trudności Meltdown sięgały stopnia 5.14c/8c+, co plasowało ją w absolutnej czołówce światowych tradów. Z drogą mierzyło się w ciągu następnych lat, bez sukcesu, przynajmniej kilku świetnych wspinaczy, w tym Ron Kauk (linia była jego projektem), Enzo Oddo, Tom Randall,Pete Whittaker i sam Tommy Caldwell.

Traversiemu Meltdown nie poddała się od razu, podchodził do niej kilka lat. Pierwszy raz spróbował na niej sił w 2013 roku, wówczas w ogóle nie umiał rozgryźć sekwencji. Cieniutka, przewieszająca się rysa, bardzo techniczna i jednocześnie bardzo atletyczna, z bardzo kiepskimi stopniami – poddała się, i to na wędkę, dopiero w sezonie 2015. W tamtym okresie Amerykanin był zresztą bliski jej poprowadzenia. Ale wszystko złożyło się w całość dopiero tej jesieni.

Traversi nie ukrywa podziwu dla autorki, o jej przejściu napisał:

Jedno z najbardziej imponujących osiągnięć, jakie mogę sobie wyobrazić, w przeciągu ostatnich kilku dekad.

Brunka
źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum