7 listopada 2018 08:34

Spotkania z Górami – Marcin Korzonek. Rowerem przez Himalaje

Wrocławski podróżnik Marcin Korzonek wrócił niedawno z samotnej wyprawy rowerowej „Kross The Himalaya” (Himalaje Indyjskie). Opowie o niej podczas prelekcji w ramach listopadowych „Spotkań z Górami”, które odbędą już 20 listopada na Politechnice Wrocławskiej. Wstęp jak zawsze jest bezpłatny.

Marcin Korzonek

Spakować rower, pojechać z nim na północ Indii, a następnie ruszyć w niebezpieczną i trudną drogę. To przepis na podróż pełną przygód i niesamowitych widoków. Droga, którą wybrał Marcin Korzonek, dostępna jest jedynie przez kilka miesięcy w roku. Jeżdżą nią wtedy wielkie ciężarówki, autobusy, a także żądni ekstremalnych przygód rowerzyści.

Trasa samotnej wyprawy „Kross The Himalaya” wiodła przez region Ladakh w północnych Indiach, który nie bez przyczyny nazywany jest Małym Tybetem. Biegłaz kaszmirskiego Srinagar do Leh, a następnie z Leh do Manali. Najwyższym punktem na trasie była licząca 5360 m n.p.m. słynna przełęcz Khardong La. Oprócz niej podróżnik miał do pokonania dziewięć innych przełęczy leżących powyżej 3000 m n.p.m. Łącznie trasa, którą przejechał na swoim terenowym rowerze, liczyła 1300 km. Podziw budzi też suma przewyższeń sięgająca 18 km!

Ze względu na te wysokości istniało realne niebezpieczeństwo wystąpienia u Marcina choroby wysokościowej. Zatem konieczna była aklimatyzacja podobna do tej, którą „wyrabiają” sobie himalaiści zdobywający najwyższe góry świata. O tym, że powolne przyzwyczajanie się do wysokości jest skuteczne, przekonał się dwukrotnie. Raz, gdy był świadkiem omdlenia stojącego nieopodal turysty i drugi raz, kiedy spotkany rowerzysta zawrócił z wysokości ok. 4000 m n.p.m.

Marcin podczas całej wyprawy, przez 24 dni jazdy, był niemal samowystarczalny. Bagaż w sakwach, liczący ok. 30 kg, zawierał rzeczy osobiste, namiot, kuchenkę, jedzenie, lekarstwa, części zamienne i narzędzia. Chodziło o całkowite uniezależnienie się od pomocy z zewnątrz. Oczywiście, gdy tylko była taka możliwość, przekładał kuchnię indyjską nad liofilizowane potrawy, jednak miast i większych osad na jego trasie nie było aż tak wiele. Przygotował się na suchą i ciepłą jesień oraz zakurzone drogi. Natomiast pogodowe kaprysy sprawiły, że zdarzało się mu jechać w deszczu i błocie. Dziennie pokonywał ok. 56 km.

Podczas prelekcji nie zabraknie opowieści o każdym etapie wyprawy. Od przygotowań przez formalności po trudy jazdy po himalajskich drogach. Jak zawsze uczestnicy będą mogli zadać prowadzącemu pytania.

Marcin Korzonek jest podróżnikiem z ponad 20-letnim doświadczeniem. Zawodowo zajmuje się dziennikarstwem i informatyką, ponadto ma uprawnienia instruktora turystyki rowerowej. Na rowerze przejechał m.in. pustynię Gobi i Polskę w linii prostej. Przygotowania wyprawy Kross The Himalaya zajęły mu mniej więcej rok, kiedy to trenował  przede wszystkim wytrzymałość. Prowadzi serwisy internetowe www.wrower.pl oraz www.korzonek.info.

Organizatorzy i sponsorzy wydarzenia:

Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, Silver Rock, Volven, VI.6+. Patronem medialnym jest portal wspinanie.pl

Informacja prasowa

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum