20 listopada 2018 10:30

Sportowo w Dolomitach – Alessandro Zeni otwiera „Energia Cosmica” 9a+

W rejonie Bilico, w dolinie Canali (Dolomity) Alessandro Zeni otworzył Energia Cosmica. 27-letni Włoch jest specjalistą od technicznych, płytowych formacji i podobna w charakterze jest jego nowa droga – do tego najtrudniejsza, jaką przeszedł – według niego warta 9a+.

Alessandro Zeni na „Energia Cosmica” 9a+, Bilico, Dolomity (fot. arch. A. Zeni)

Niecałe 10 lat temu, także w Dolomitach, w rejonie Baule, Maurizio Manolo Zanolla poprowadził Eternit. O sięgającej blisko 30 metrów płycie mówił wówczas: „jest bez wątpienia bardziej wymagająca niż inne drogi w tym stylu, które prowadziłem, w tym Bain de Sang 9a i Bimbaluna 9a/9a+. Dokładnie te same drogi przywołał Alessandro Zeni, decydując się na postawienie przy Energia Cosmica 9a+.

Dwie wspomniane linie Zeni pokonał w ubiegłym sezonie, oddając przy każdej po kilka prób. Energia Cosmica (możliwość wytyczenia na ścianie drogi wypatrzył już w 2015 roku, ale na obicie zdecydował się dopiero rok temu) wydaje mu się znacząco trudniejsza. To około 50 ruchów na 25 metrach, z kluczowymi miejscami w połowie i w ¾ ściany – przechwyty po małych krawądkach, gdzie trzeba perfekcyjnie popracować nogami. I jeszcze na koniec niespodzianka – Włoch nie zdecydował się na osadzenie łańcucha, zamiast tego trzeba zrobić mantlę, wyjść za krawędź i zejść do podstawy ściany.

Włoch zachwala swoją linię:

Energia Cosmica to najpiękniejsza droga, po jakiej się wspinałem – jest w pełni naturalna, z technicznymi przechwytami, naprawdę wyjątkowa.

Delikatnie przewieszona płyta, na której biegnie „Energia Cosmica” (fot. arch. Alessandro Zeni)

Bilico spodoba się wspinaczom lubującym się w trudnych, super technicznych, płytowych formacjach. Obecnie rejon oferuje siedem dróg w przedziale trudności 8a-9a+.

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum