6 listopada 2018 09:19

Sakwa w natarciu. Michał Czech i Gabriel Korbiel działali w Maroku

Klub Wysokogórski Sakwa znów w natarciu. Michał Czech i Gabriel Korbiel posmakowali wspinania w marokańskiej Taghii. Padło kilka fajnych dróg… i pojawiły się ambitne cele na przyszły rok.

Fajne chłopaki :) Michał Czech i Gabriel Korbiel (fot. M. Czech)

Michał i Gabriel skompletowali taki oto zestaw dróg:

  • Les Rivieres Pourpres, Taoujad – 7b+ RP, 550 m
  • Tout pour le club, Oujdad – 7c Fl, 280 m
  • Zebda, Paroi des Sources, 7b+ OS, 260 m
  • L’axe du mal, Tadarate – 7c+ RP, 520 m
  • Baraka, Oujdad – 7b OS, 700 m

Gabriel Korbiel (fot. M. Czech)

Padło też pierwsze klasyczne przejście nowej drogi na północnej ścianie Tagoujimt Tsouiant (2977 m). To 600-metrowa linia wytyczona przez Brytyjczyków, których zresztą chłopaki spotkali w ścianie, a którzy nie zdążyli uklasycznić trzech wyciągów przed powrotem do domu. Całość przeszli klasycznie Michał i Gabriel, najtrudniejszy odcinek wyceniając na około 7b. Cała akcja zajęła im 10 godzin.

Michał o nowej drodze:

Najrozsądniej zrobić ją na 16 wyciągów, z czego 5-6 to całkiem fajne wspinanie w pomarańczowej skale, reszta raczej bez szału.  Niestety, droga jest bardzo gęsto obita. W porównaniu do sąsiedniego Babelu to jest via ferrata.

Michał Czech (fot. G. Korbiel)

No właśnie, dużo większe wyzwanie czekało tuż obok, czyli wspomniana Babel, 800 metrów wspinaczki z kluczowym wyciągiem 7c+. Jej autorami są Arnaud Petit, Titi Gentet, Nicolas Kalisz i Stéphanie Bodet (2007). Pechowo na tym wyjeździe chłopakom nie udało pokonać drogi (dały o sobie znać problemy żołądkowe), ale już wiadomo, że jest po co wracać do Maroka. Jak mówi Michał:

Babel to świetna droga, z klasą, ale trudna. Kluczowy wyciąg spokojnie mógłby mieć 8a.

Oby do wiosny :).

Brunka
źródło: KW Sakwa, info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum