20 listopada 2018 09:45

Przymierzaj Przemierzaj – „Gdzie na weekend w góry”

Jesień jaka jest, każdy widzi. Raz słoneczna i piękna, a raz deszczowa i mglista. Nie przeszkodzi nam jednak w odkrywaniu nowych, ciekawych miejsc. Przymierzaj nowe buty Salomona i wyjdź na wycieczkę! Możesz przemierzać zarówno Wysokie Tatry lub nieco mniejsze Beskidy – jednak czasem przygoda czai się po prostu za rogiem. Szybki wypad poza miasto lub do najbliższego parku również może zapewnić niezłą zabawę podczas jesiennych dni! Nie siedź w domu – odkrywaj!

Przymierzaj Przemierzaj – Salomon – Time To Play 

Przygotowaliśmy dla was pięć ciekawych propozycji weekendowych wypadów w góry. Nie siedź w domu – pędź do sklepu – przymierz nowe buty Salomona i leć w góry. Nie zapomnij podzielić się z nami swoimi wrażeniami na profilach społecznościowych używając hasztagów #salomon #przemierzaj:-)

Codziennie do wygrania testowane w górach, techniczne buty marki Salomon, zaprojektowane specjalnie na kiepską pogodę. Sprawdź na stronie www.konkurs-salomon.pl.

(fot. materiały prasowe Salomon)

***

Tarnica/Bieszczady – szlak Wołosate – Tarnica

A może by tak rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? – to pytanie dość często pojawia się zarówno wśród pracowników dużych korporacji jak i małych firm :-). Na szczęście, aby wyjechać w Bieszczady nie musimy od razu „rzucać wszystkiego”. Możemy spokojnie wyskoczyć na weekend do miejscowości Wołosate, skąd startuje najkrótszy szlak na najwyższy szczyt polskiej części Bieszczad – Tarnicę (1346 m n.p.m). To że jest najkrótszy, nie znaczy, że jest bardzo łatwy. Cała wycieczka wraz z odpoczynkami może zająć nam nawet 5-6 godzin, szczególnie jeśli trafimy na piękną, jesienną pogodę i jesteśmy miłośnikami fotografii:-).

Startujemy z parkingu w Wołosatem i za znakami niebieskimi najpierw przez łąki, a następnie przez piękne lasy bukowo-świerkowe idziemy do góry. Bardziej strome fragmenty trasy wyposażone są w drewniane i kamienne schody. Na Przełęczy pod Tarnicą dochodzimy do szlaku żółtego, którym po około 20 minutowym podejściu osiągamy szczyt z charakterystycznym ogromnym krzyżem. Wzdłuż całego szlaku znajduje się ścieżka dydaktyczna, pozwalająca lepiej zapoznać się z fauną i florą Bieszczadzkiego parku Narodowego. Powrót tą samą trasą. Bardziej zaawansowani mogą wybrać piękny widokowo powrót czerwonym szlakiem przez szczyty Halicz i Rozsypaniec. Jednak wariant ten wydłuża wyprawę aż do w sumie ponad 18 kilometrów, więc polecany jest jedynie dla turystów z dobrą kondycją i przy dobrej pogodzie.

Długość: około 4,5 km w jedna stronę.
Różnica wzniesień: około 650 metrów.
Czas przejścia:  1,5-3 godziny w jedną stronę.

Mapa: https://bit.ly/2RYRAZ9

(fot. materiały prasowe Salomon)

Śnieżka/Karkonosze – szlak czerwony Orlinek – Śnieżka

Śnieżka (1602 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Karkonoszy. Jednocześnie jest to najwyższa góra Czech, co dodatkowo podnosi chęć zdobycia jej wierzchołka :-). W okresie jesiennym godny polecenia jest piękny szlak czerwony, startujący w Karpaczu. W góry wyruszamy z parkingu niedaleko Hotelu Orlinek (okolice górnej stacji kolejki Biały Jar). Pierwsza część trasy jest bardzo przyjemna i niemalże spacerowa – można pokonać ją również rowerem. Docieramy nią do Schroniska nad Łomniczką. Po przystanku na kawę ruszamy dalej. Początkowo nadal łagodnie, jednak powyżej Wodospadu Łomniczki teren staje się bardziej spionowany – stromymi zakosami docieramy do Schroniska pod Śnieżką gdzie łączą się szlaki wiodące na szczyt. Stąd już jedynie 40-50 minut do wierzchołka, stromą trasą z pięknym widokiem. Wrócić możemy tą samą drogą lub też kombinacją innych szlaków – czarnym przez Kopę albo niebieskim/żółtym przez Schronisko Strzecha Akademicka.

Długość: około 7 km w jedną stronę.
Różnica wzniesień: około 800 metrów.
Czas przejścia: około 3 godziny w jedna stronę.

Mapa: https://bit.ly/2RZBsGM

Szczeliniec Wielki/Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie w Górach Stołowych. Nie imponuje może wysokością, liczy zaledwie 919 m n.p.m., jednak to nie jego wysokość a niesamowite formy skalne sprawiły, że znalazł się w naszym zestawieniu propozycji na weekend. Wędrówkę najlepiej rozpocząć z Karłowa, skąd za znakami żółtymi/czerwonymi, początkowo brukowaną drogą, docieramy do przełęczy pomiędzy Szczelińcem Wielkim i Szczelińcem Małym. Ze szlaku odbija w prawo ścieżka poprzez skalny labirynt prowadząca właśnie na Szczeliniec Wielki. Pamiętać musimy, że skalny szlak jest jednokierunkowy, o czym informują znaki przy wejściu.

Klucząc pomiędzy skałami docieramy na naturalne tarasy, skąd rozpościera się piękna panorama. Z tarasów, mijając kolejne niesamowite formy skalne, dochodzimy do Fotelu Pradziada, czyli najwyższego punktu Szczelińca. To jednak jeszcze nie koniec przygody w labiryncie. Kolejne kroki prowadzą nas poprzez piękne tarasy widokowe i nierealnie wyglądające formy skalne aż do wyjścia. Powrót do Karłowa tą samą drogą. Jako że proponowana trasa jest dość krótka, warto odwiedzić w okolicy piękne Błędne Skały lub Pasterską Górę ze znanym schroniskiem Pasterka.

Długość: około 4 km.
Różnica wzniesień: około 250 metrów.
Czas przejścia: 2-3 godziny.

Mapa: https://bit.ly/2DKPoS1

(fot. materiały prasowe Salomon)

Łysica/Góry Świętokrzyskie

To najkrótsza wycieczka w naszym zestawieniu, idealna na rozpoczęcie przygody z jesiennymi górskimi wyprawami. Na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich startujemy z miejscowości Święta Katarzyna szlakiem czerwonym, będącym fragmentem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Przez piękne lasy idziemy delikatnie w górę, początkowo ścieżką i kładkami, a później kamienistym szlakiem.

Sam szczyt o wysokości 612 m n.p.m. to gołoborze, czyli rozległe zwalisko skalne, z którego roztacza się widok jedynie na wschodnią stronę. Powrót tą samą drogą. Jeśli dysponujemy czasem, warto jeszcze zaliczyć znaną z sabatów czarownic Łysą Górę! Na Łysą Górę 594 m n.p.m. (zwaną również Świętym Krzyżem) dotrzemy z leżącej nieopodal miejscowości Nowa Słupia szlakiem niebieskim. Z racji dużo rozleglejszego gołoborza szczyt jest bardziej widokowy niż wyższa Łysica.

Długość: około 2 km w jedna stronę.
Różnica wzniesień: około 250 metrów.
Czas przejścia: około 1 godziny w jedną stronę.

Mapa: https://bit.ly/2KcN0nk

Babia Góra/Beskid Żywiecki

Babia Góra (choć w zasadzie prawidłowa nazwa szczytu to Diablak) to stanowczo najbardziej wysokogórska z naszych propozycji. Mierząca 1725 m n.p.m. jest najwyższym poza Tatrami szczytem w Polsce. Najprostszy i zarazem najciekawszy widokowo szlak powadzi z przełęczy Krowiarki. Startujemy przy wejściu do Babiogórskiego Parku Narodowego od razu stromo do góry czerwonym szlakiem. Po około godzinie docieramy do górnej granicy lasu i szczytu Sokolicy, z którego roztacza się piękny widok na leżącą u stóp góry wieś Zawoja. Stąd już mniej stromym terenem, kamienistą ścieżką poprzez kosodrzewinę, a później otwartym terenem docieramy na szczyt Diablaka. Wrócić możemy tą samą drogą, jednak ciekawszą opcją jest powrót czerwonym, a później niebieskim szlakiem przez Przełęcz Brona i schronisko na Markowych Szczawinach.

Długość: około 5 km w jedną stronę.
Różnica wzniesień: około 750 metrów.
Czas przejścia: 2-3 godziny w jedną stronę.

Mapa: https://bit.ly/2OW5hX2

(fot. materiały prasowe Salomon)

To jedynie kilka propozycji z wielu możliwości weekendowych górskich wycieczek! Jesień w górach to kapryśna pora roku, pamiętajcie więc o zabraniu ze sobą odpowiedniego ekwipunku. O tym jak ubrać się na jesienną wyprawę, opowiemy wam w kolejnym odcinku.

A jeśli potrzebujecie nowych butów trekkingowych, odwiedźcie www.konkurs-salomon.pl. Codziennie ktoś wygrywa!

Informacja prasowa Salomon

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum