27 listopada 2018 10:18

Piotr Hercog i Marcin Świerc – goście 16. KFG

16. KFG to nie tylko spotkania ze wspinaczami, ale też z biegaczami górskimi, tymi z pierwszej ligi! Na festiwalu pojawią się Piotr Hercog i Marcin Świerc. Będzie też coś specjalnego, z bieganiem wiąże się nasza tegoroczna nowość. Ale o tym później, na początku nasi goście…

***

Piotr Hercog

Czołowy biegacz górski, organizator dużych imprez biegowych, w tym Supermaratonu Gór Stołowych i Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Regularnie startuje w górskich maratonach i ultramaratonach. W 2017 roku zwyciężył na dystansie 100 mil w patagońskim Ultra Fiord – uznawanym za jeden z najtrudniejszych biegów górskich świata, był także najlepszym zawodnikiem w kategorii obcokrajowców w Tenzing Hillary Everest Marathon.

Piotr Hercog (fot. Katarzyna Biernacka)

W tym roku stanął przed jednym z największych wyzwań w karierze – Moab Endurance Run. To piekielnie ciężki wyścig trailowy rozgrywany na dystansie 240 mil (386 km). Piotr wygrał zawody w znakomitym stylu, na metę przybiegł w czasie 60 godzin 14 min 47 sek.

Marcin Świerc

Marcin Świerc należy do ścisłej czołówki biegaczy górskich w Polsce. Jest wielokrotnym mistrzem kraju w biegach na różnych dystansach. Wielokrotnie plasował się także na czołowych pozycjach w imprezach biegowych poza granicami kraju – zarówno na długich dystansach, jak i ultra. Jest pierwszym Polakiem, który ukończył cykl Pucharu Świata Skyrunning Ultra, zajmując przy tym wysokie 4. miejsce.

Marcin Świerc triumfuje w biegu TDS podczas UTMB 2018 (fot. Jan Nyka)

W sierpniu tego roku spełnił swoje wielkie marzenie, wygrywając jeden z biegów słynnego Ultra Trail du Mont Blanc. Był najszybszy na 124 km trasie TDS® (Sur les Traces des Ducs de Savoie). Na mecie stanął po 13 godz. i 24 min morderczego biegu. To świetne osiągnięcie, wcześniej żadnemu z Polaków nie udało się ukończyć biegu rozgrywanego w ramach tych prestiżowych zawodów. Także w tym roku był drugi w Grossglockner Ultra Trail, na trasie KTT 50 uzyskał świetny czas 4 godz. 40 min i 51 sek.

Na spotkanie z Marcinem Świercem zapraszamy w piątek 30 listopada o 19.15, a z Piotrem Hercogiem w sobotę 1 grudnia o 17.40. Obie prelekcje odbędą się na głównej sali Uniwersytetu Ekonomicznego.

***

A wspomniana na początku nowość to pierwszy bieg w 16-letniej historii Krakowskiego Festiwalu Górskiego – Tradycyjna Piątka, będąca jednocześnie częścią Grand Prix Krakowa w biegach górskich. Wszystkich chętnych zapraszamy 2 grudnia do Lasku Wolskiego!