28 listopada 2018 12:05

„Off the Wagon” z niższym startem – Shawn Raboutou licytuje aż 8C+

Idzie za ciosem Shawn Raboutou. Po zrobieniu Foundation’s Edge 8C w Fionnay 20-latek przeniósł się do doliny Bavona, by przystawić się do Off the Wagon. Skończyło się na udoskonaleniu słynnego problemu…

Shawn Raboutou na „Off the Wagon”

***

Off the Wagon – znany wcześniej pod nazwą Cart Project – to arcytrudny kawałek skały wynaleziony przez Dave’a Grahama i Chrisa Sharmę w Szwajcarii. Przez lata swoich sił próbowali na nim najlepsi w boulderowym fachu. Kolegów uprzedził jesienią 2012 roku Nalle Hukkataival, oceniając linię na 8C, po kolejnych powtórzeniach stanęło na 8B+. Ale, jak napisał Fin – i trudno nie przyznać mu racji – „Liczby na bok, ten boulder jest czymś naprawdę wyjątkowym”.

Jeszcze bardziej wyjątkowym uczynił go teraz Shawn Raboutou. Jak poinformował na Instagramie Giuliano Cameroni, Shawn dodał do Off the Wagon niższy start – pierwotnie startowało się ze stania. Zdaniem Raboutou trudności wzrosły teraz do 8C+. Czyżby więc najtrudniejszy problem w Szwajcarii?

Starsza wersja:

I ta nowsza, próba Raboutou:

Stopień 8C+ to absolutny top w boulderingu (Burden of Dreams, wyceniony przez Nalle Hukkataivala na 9A, to już w ogóle jakiś kosmos), niewielu wspinaczy odważyłoby się wycenić nowy problem aż tak wysoko. Ale trzeba pamiętać, że 20-letni Raboutou zrobił już raz tak wymagające ruchy. W tym roku padło Creature from the Black Lagoon Daniela Woodsa w Chaos Canyon.

Brunka
źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum