11 listopada 2018 06:13

Odkrywanie Mugu Peaks (5467 m): Foord, Buil i Torretta

Międzynarodowy kobiecy zespół w składzie Ixchel Foord, Cecilia Buil i Anna Torretta eksplorował szczyty Mugu Peaks (5467 m) w Nepalu. Rejon ten niedawno został udostępniony do wspinania przez rząd Nepalu.

Przebieg niedokończonej drogi na Mugu Peaks (5467 m, Nepal). Południowo zachodni kuluar (600m, A1, 6a, M5), Cecilia Buil, Ixchel Foord Anna Torretta (fot. arch. Anna Torretta)

Rejon wioski Mugu (północno-zachodni Nepal) został otwarty dla wspinaczy całkiem niedawno, leży tuż przy granicy chińskiej. Kiedyś wioska była silnym lokalnym ośrodkiem handlu z Tybetem, jednak po zamknięciu granicy podupadła. Jak pisze Anna Torretta:

Z pewnością jest to odległe miejsce, tylko dla tych, którzy lubią walczyć i pokonywać długie dystanse, aby odkryć, czego książki nie mówią.

W rejonie działała w 2017 roku niemiecka eksploracyjna wyprawa. Nils Beste i Bernhard Emmerich podjęli niezbyt zaawansowaną próbę zdobycia charakterystycznego, dwuwierzchołkowego szczytu z ogromnym, efektownym oknem skalnym na przełęczy. Szczyt pozostał dziewiczy, jednak zdjęcia opublikowane w AAJ zainspirowały dziewczyny do obrania właśnie tego celu.

Ixchel Foord, Cecilia Buil i Anna Torretta (fot. arch. Anna Torretta)

Ixchel Foord, Cecilia Buil i Anna Torretta (fot. arch. Anna Torretta)

Zespół dostał się do Mugu śmigłowcem. Ixchel Foord, Cecilia Buil i Anna Torretta zamierzały wspiąć się środkiem ściany i zdobyć oba wierzchołki. Jednak po kilku próbach wybrały łatwiejszą drogę południowo-zachodnim kuluarem, wyprowadzającym na wyższy szczyt grupy.

Linia ta była łatwiejsza, ale na pewno niepozbawiona trudności. Po dwóch dniach wspinaczki i pokonaniu trudności dochodzących do A1, 6a i M5 zespół zawrócił 50 metrów przed wierzchołkiem. Przyczyną był silny wiatr, zimno oraz słabej jakości skała.

Mysza

Źródło: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum