19 listopada 2018 13:01

Na Popielowej powstaje “Bańka spekulacyjna” VI.6+

W rejonie Góry Popielowej w Podlesicach – w dolnej partii – powstało w tym roku dużo dróg. Ale najczęściej nietrudnych, rekreacyjnych. Tymczasem najambitniejsza propozycja rejonu pojawiła się kilka dni temu na Popielowej Skale, tej ze starszymi drogami (w przewodniku „Jura Północna” str. 189). Poza tym sporo działo się na drugim pięterku, na tzw. Górnych Popielowych. Ale po kolei…

Marcin Poznański na “Bańce spekulacyjnej” VI.6+, Popielowa Skała (fot. Przemek Mizera)

***

Nowość ze zdecydowanie wysokich rejestrów trudności to Bańka spekulacyjna, przy której autor Marcin „Flower” Poznański zdecydował się postawić aż VI.6+. Droga biegnie na prawo od Depolaryzacji czakramu i Pionowej rysy. Kluczem jest oczywiście tytułowa bańka, ale na tym problemy się nie kończą…

Marcin o drodze:

Bańka spekulacyjna to owa bańka i końcówka w okolicy VI.5. Dla jasności, nie łapiemy się rysy po lewej. Sama Bańka to ewenement w skali Jury :). Musi być dobry warun (niska temperatura) i precyzyjne ustawienie się do skoku / ruchu. Po złapaniu asekurant nie może trzymać ciała wspinacza liną, gdyż utrzymanie się na chwycie jest bardzo trudne (wylatujesz z niego jak z procy ;). Po ruchu pozostaje nam odcinek typowej jurajskiej płytki, której nie należy bagatelizować.

Kto skusi się na pierwsze powtórzenie?

Działo się także na Górnych Popielowych, gdzie nad nowościami pracowali głównie Marcin z Przemkiem Mizerą. I tu najtrudniejszą linią na dzień dzisiejszy jest Mizerny kwiatek VI.4+ (ponoć warty grzechu!).

Przemek Mizera na ‘Mizernym kwiatku” VI.4+, Górne Popielowe (fot. Agata Kieraś)

Poniżej topo Górnych Popielowych:

1. Zwykła piątka V+ (5R+2 ringi zjazdowe)
2. A priori VI.1 (3R, końcówka Zwykłą piątką), M. Poznański
3. Posteriori VI.1+ (5R+RZ, wspólny z Mizernym kwiatkiem), M. Poznański
4. Mizerny kwiatek VI.4+ (4R+RZ), P. Mizera, M. Poznański
5. Projekt

Górne Popielowe (fot. / topo M. Poznański)

6. Na wyjeździe VI.3 (4R+2 ringi zjazdowe), P. Mizera, M. Poznański
7. El Cafe Latte VI 4/4+ (3R+RZ), P. Niźnik, M. Poznański

Górne Popielowe (fot. / topo M. Poznański)

Linią ciągłą zaznaczone są dwa bouldery: Eutanazja SD 6C i Przedłużenie Eutanazji 7A SD.

Środki na obicie dróg na Górnych Popielowych pochodzą z puli IŚW „Nasze Skały”. Natomiast ringi na Bańkę spekulacyjną sfinansowała Agnieszka Jakubiak.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum