12 listopada 2018 10:08

Droga do Tokio 2020 – kalendarz. Będą nasi?

W 2020 roku wspinanie sportowe pojawi się po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich. IFSC opublikowało szczegółowy kalendarz kwalifikacyjny. Czy w Tokio zobaczymy polskiego zawodnika lub zawodniczkę?

System kwalifikacji do Igrzysk

Kwalifikację do Igrzysk uzyska 20 zawodników/zawodniczek:

 • 7 najlepszych zawodników Mistrzostw Świata w kombinacji w Hachioji – Tokio (20-21 sierpnia 2019);
 • 6 najlepszych zawodników specjalnych zawodów kwalifikacyjnych w Tuluzie (28 listopada – 1 grudnia 2019), w tych zawodach wystartuje 20 najlepszych zawodników z rankingu PŚ w kombinacji, z wyłączeniem tych, którzy zakwalifikują się już w Tokio;
 • 5 kontynentalnych mistrzów w kombinacji 2020:
  – Panameryka (USA, Los Angeles, 27 luty – 1 marca)
  – Europa (Rosja, Moskwa, 16-18 kwietnia),
  – Oceania (Australia, Sydney, 18-19 kwietnia),
  – Afryka (RPA, Johannesburg, 1-3 maja)
  – Azja (Japonia, Morioka, 18-24 maja).
  W przypadku, gdy zwycięzca zakwalifikował się w którymś z dwóch poprzednich etapów (Tokio lub Tuluza), kwalifikację uzyskuje kolejny zawodnik.
 • reprezentant gospodarzy,
 • 1 zawodnik zaproszony przez trójstronną komisję (MKOl, NOC, IFSC).

Szanse Polaków

Istnieją hipotetyczne szanse na uzyskanie kwalifikacji do Tokio przez polskiego zawodnika. Z każdego kraju może wystartować na Igrzyskach maksymalnie 2 zawodników i 2 zawodniczki. To sprawia, że kartę olimpijską może uzyskać także specjalista w tylko jednej z trzech konkurencji, jak to jest w przypadku naszych reprezentantów.

Jeśli policzymy pewniaków, czyli nacje, których zawodnicy z dużym prawdopodobieństwem wywalczą po 2 miejsca kwalifikacyjne (Japonia, Austria, Niemcy, Francja, Rosja, Słowenia) oraz te, które mają zawodników plasujących się wysoko (np. Szwajcaria, Korea, Włochy) oraz miejsca dla mistrzów kontynentalnych, ciągle są szanse wskoczenia na 2-3 “niepewne” miejsca.

Jakieś nadzieje dają wyniki tegorocznego rankingu Puchar Świata w kombinacji. Ale ten obraz może być mylący, ponieważ na pewno w sezonie 2019 liczba chętnych do uzyskania kwalifikacji do zawodów w Tuluzie znacząco wzrośnie…

Ranking PŚ 2018 w kombinacji – panie:

 1. Anna Brożek
 2. Patrycja Chudziak
 3. Klaudia Buczek
 4. Ida Kupś

Ranking PŚ 2018 w kombinacji – panowie:

 1. Marcin Dzieński
 2. Maciej Dobrzański
 3. Szymon Pęcikiewicz

Zasady rywalizacji na Igrzyskach

W Igrzyskach weźmie udział 20 kobiet i 20 mężczyzn. Zawody potrwają 4 dni. Każdego dnia odbędzie się rywalizacja tylko jednej płci. Rywalizacja będzie dwuetapowa: eliminacje (20-osobowe) i finały (6-osobowe).

Na każdym etapie zawodnicy będą walczyć w trzech konkurencjach. Będą to kolejno: czasówki (2 biegi), bouldering (4 problemy) i prowadzenie (1 droga). Każdy zawodnik będzie miał minimalnie 15 minut przerwy pomiędzy konkurencjami.

Końcowy rezultat będzie liczony na podstawie mnożenia miejsc osiągniętych w poszczególnych konkurencjach. Zwycięży zawodnik z najmniejszą liczbą punktów.

Mysza

Źródło: IFSC
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum