Dani Arnold – gość 16. KFG

Jerry’ego Moffatta już anonsowaliśmy, pora na kolejnego gościa 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Szwajcarski alpinista słynący z odważnych i bardzo szybkich przejść solowych, specjalista od wspinaczki mikstowej i lodowej, przewodnik górski – czyli Dani Arnold

Dani Arnold (fot. arch. Dani Arnold)

***

Do historii przeszły już rekordowe, solowe wejścia Szwajcara na Eiger, Matterhorn i Grandes Jorasses. Zaczął w 2011 roku od Eigeru, słynną północną ścianę dosłownie przebiegł w czasie 2 godz. i 28 min, bijąc tym samym rekord swojego rodaka Ueli Stecka z 2008 roku o blisko 20 minut. Szybszy od Stecka był też cztery lata później, tym razem na Matterhornie. Drogę braci Schmid na północnej ścianie pokonał w 1 godz. i 46 min – 10 minut szybciej niż Szwajcar. W tym roku znów byliśmy świadkami sprinterskiego popisu Arnolda – 2 godz. i 4 min, tyle czasu potrzebował na wspięcie się północną ścianą Grandes Jorasses.

Dani Arnold znany jest też z solówek lodowych, a do najlepszych przejść w tej kategorii należy z pewnością pokonanie bez znajomości 300-metrowego lodospadu linią Beta Block Super WI7 w Kanderstegu (2017). Jeśli lód to także ekstremalna droga jego pomysłu Power Shrimps na przewieszonej ścianie Helmcken Falls w Kolumbii Brytyjskiej (2018).

Dani Arnold na pierwszym wyciągu Power Shrimp (fot. PPR/Mammut/Thomas Senf)

Szwajcar to także czarodziej mikstu. W 2013 roku z Austriakiem Davidem Lamą poprowadził nową drogę na Alasce. Spektakularna linia, biegnąca środkiem 1,5 km wschodniej ściany Moose’s Tooth (3150 m), to Bird of Prey (6a, M7+, 90°, A2). Trzy lata później jako pierwszy powtórzył zimowy ekstrem na własnej asekuracji – Anubis (XII 12) Dave’a MacLeoda w szkockim masywie Ben Nevis. Ma też zrobiony inny zimowy mikst rodem ze Szkocji, i także należący do MacLeoda, The Hurting (XI 11).

Na spotkanie ze Szwajcarem zapraszamy w piątek 30 listopada o godz. 21.20 na główną salę festiwalową (Uniwersytet Ekonomiczny).

Więcej o 16. KFG na stronie organizatora i na profilu FB festiwalu.

Brunka

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum