20 listopada 2018 08:06

15-latek na „The Nose”! Słynną drogę pokonuje Connor Herson

Przejście z gatunku tych, które zapisują się w historii. 15-letni Connor Herson pokonał klasycznie The Nose, najsłynniejszą drogę na El Capitanie!

The Nose na El Capitan

The Nose na El Capitan

Tę 31-wyciągową drogę wytyczyli 18 listopada 1958 roku Warren HardingWayne Marry i George Whitmore. Linię jako pierwsza klasycznie przeszła Lynn Hill w 1993 roku, wyceniając na 5.13+. Wróciła w następnym roku, by pokonać The Nose w ciągu jednego dnia, oczywiście prowadząc wszystkie wyciągi. Było to pierwsze przejście jednodniowe drogi klasycznej na El Capitan! Magazyn Climbing uznał przejście Lynn za jedno z 20 najważniejszych w XX wieku (patrz Najważniejsze przejścia XX wieku…). Do dzisiaj drogę udało się przejść jedynie pięciu zespołom:

  • Lynn Hill (1993) oraz jednodniowe w 1994 roku,
  • Tommy Caldwell i Beth Rodden (2005),
  • Tommy Caldwell (2005),
  • Jorg Verhoeven (2014),
  • Keita Kurakami (2018) – pierwsze przejście samotne.
Connor Herson na El Capitan

Connor Herson na El Capitan (fot. arch. Jim Herson)

Mimo zaledwie 15 lat Connor to naprawdę doświadczony wspinacz. Amerykanin ma wspinających się rodziców (Jim Hearson i Anne Smith). Robił z nimi wiele dróg w Yosemitach. Na The Nose wspinał się po raz pierwszy w wieku 13 lat, wtedy wspólnie z rodzicami przeszedł drogę w jeden dzień…

Oczywiście sukces na The Nose nie wziął się znikąd. Connor jest świetnym wspinaczem sportowym. W wieku 14 lat przeszedł w drugiej próbie (!) Southern Smoke (5.14c/8c+) w Red River Gorge. Ma na swoim koncie także np. Lucifer (5.14c). Młody Amerykanin startuje również w zawodach, w 2018 wygrał w swojej kategorii w USA. W tegorocznych Mistrzostwach Świata juniorów w Moskwie zajął 11. miejsce w prowadzeniu i 33. w boulderingu.

Connor pracował nad przejściem klasycznym The Nose mniej więcej od roku. W projekcie towarzyszył i wspierał go ojciec. Pierwszą próbę przejścia drogi RP podjął ponad tydzień temu. Było blisko. Udało mu się przejść The Great Roof (patrz film powyżej), jednak najtrudniejszy wyciąg drogi – Changing Corners – nie puścił.

Drugie podejście okazało się skuteczne. Czapki z głów! Wygląda na to, że Amerykanie będą mieli okazję cieszyć się z kolejnego wielkiego talentu wspinaczkowego.

Mysza
Źródło: Rock&Ice
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum