26 listopada 2018 13:25

Adam Bielecki – gość 16. KFG

Na 16. Krakowski Festiwal Górskim przyjedzie Adam Bielecki, jeden z naszych najlepszych himalaistów wysokościowych. Już w 2000 roku w wieku 17 lat jako najmłodszy na świecie samotnie wszedł w stylu alpejskim na siedmiotysięcznik Chan Tengri. Później stanął na szczycie pięciu ośmiotysięczników, w tym dwa zdobył zimą – Broad Peak i Gasherbrum I (zarazem pierwsze wejścia zimowe). Wszedł także na K2, Makalu i Gasherbrum II.

Adam Bielecki na Gasherbrumie II (fot. A. Bielecki)

GII „padł” w tym roku. Adam z Felixem Bergiem wytyczyli przy okazji nowy wariant w kopule szczytowej, a o samej wyprawie Bielecki powiedział: „Wejście na GII dało mi zaskakująco dużo satysfakcji. Było fajną, samodzielną, prawdziwie górską przygodą. Uświadomiłem sobie, że 2-osobowy zespół jest w stanie mierzyć się nawet z największymi celami w górach wysokich”.

Na przełomie 2017/2018 wziął udział w Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, ostatni ośmiotysięcznik niezdobyty zimą. Wyprawa się nie powiodła, ale w jej trakcie Adam wspólnie z Denisem Urubko przeprowadzili niezwykle ryzykowną akcję ratunkową na stokach Nanga Parbat, skąd sprowadzili Elisabeth Revol.

Na spotkanie z Adamem Bieleckim zapraszamy w niedzielę 2 grudnia o godzinie 15.30 na główną salę festiwalową Uniwersytetu Ekonomicznego.

Więcej o 16. KFG na stronie: www.kfg.pl.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    himalaista wysokościowy [6]
    " jeden z naszych najlepszych himalaistów wysokościowych" może ktoś mnie…

    27-11-2018
    kozi