27 listopada 2018 19:18

22 grudnia 2019 roku rozpocznie się kolejna narodowa wyprawa na K2 [Aktualizacja]

Znamy datę kolejnej polskiej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2. Himalaiści mają wyruszyć pierwszego dnia kalendarzowej zimy, czyli 22 grudnia 2019 r. Zanim to jednak nastąpi, w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy ma odbyć się kilka wypraw przygotowawczych.

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi, 2. droga Basków, wariant do Żebra Abruzzi (fot. Janusz Kurczab)

***

K2 dla Polaków?

Piotr Tomala, Szef Polskiego Himalaizmu Zimowego potwierdza, że zdobycie K2 zimą to główny cel programu PHZ na sezon 2019/2020. Będzie to czwarta polska próba zdobycia ośmiotysięcznika zimą, a wyprawa wyruszy 22 grudnia.

Czy szczyt K2 pozostanie do tego czasu niezdobyty? Tego nie możemy być pewni: niewykluczone, że tej zimy w Karakorum pojawią się aż dwie wyprawy. Pierwsza z nich to wyprawa składająca się ze świetnie przygotowanych i doświadczonych himalaistów z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu. Jej kierownikiem jest zdobywca Korony Himalajów, Vassily Pivtsov. Permit na K2 w sezonie zimowym otrzymał również Alex Txikon. Alpinista nadal jednak nie ogłosił, czy skorzysta z pozwolenia czy, jak przez poprzednie dwie zimy, będzie się starał zdobyć Mount Everest.

Polskie przygotowania

Ponieważ tej zimy nie udało się zorganizować polskiej wyprawy, nasi himalaiści mają dużo czasu na szlifowanie swoich umiejętności, zdobywanie dodatkowego doświadczenia i dobór członków zespołu. Generalny plan, sporządzony w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, zakłada wyprawy przygotowawcze:

 • na Pik Lenina (7134 m),
 • na K2 (8611 m) – latem,
 • na Broad Peak (8051 m) – latem,
 • oraz obóz szkoleniowy w Tatrach Słowackich lub Alpach zimą.
Piotr Tomala

Piotr Tomala (fot. PHZ)

Piotr Tomala stara się aktualnie pozyskać środki na sfinansowanie wypraw z ministerstwa oraz od sponsorów. Ostatnia zimowa wyprawa Polaków na K2 oraz akcja ratunkowa na Nanga Parbat przyniosły olbrzymi rozgłos, co może okazać się pomocne podczas negocjacji – potwierdza to Prezes Tomala:

Rozgłos tego, co działo się na dwóch górach, zdecydowanie pomaga w rozmowach. Większość potencjalnych sponsorów słyszała o tym, a niektóre osoby śledziły nawet wydarzenia na bieżąco.

Strategia na K2

Przede wszystkim wyprawa ma się rozpocząć wcześniej. Koniec grudnia i początek stycznia to okres względnie sprzyjających warunków, szansa na większą ilość okien pogodowych – co do tego zgodni są chyba wszyscy himalaiści. Nauczeni doświadczeniami minionej zimy, zamierzają też od początku wspinać się klasyczną drogę biegnącą Żebrem Abruzzi. Ostateczny skład wyprawy poznamy dopiero na przełomie września i października 2019, jednak Piotr Tomala wyraził nadzieję, że wśród uczestników wyprawy pojawi się Adam Bielecki, a zespół zostanie wzbogacony o nowych członków, alpinistów młodego pokolenia, w których wyłonieniu mają pomóc wyprawy przygotowawcze.

Tomala w rozmowie z PAP powiedział, że póki co nie jest brane pod uwagę wzmocnienie zespołu wspinaczami zagranicznymi, ani zaproszenie do udziału Denisa Urubki.

[Aktualizacja 28 listopada 2018]

Piotr Tomala w rozmowie ze Wspinanie.pl zdementował informacje na temat rzekomego wykluczenia Denisa Urubki z udziału w kolejnej zimowej narodowej wyprawie na K2. Wcześniejsza informacja została błędnie zinterpretowana przez dziennikarzy portalu www.sport.pl. Oto komentarz, jakiego udzielił nam Piotr Tomala:

To prawda, że w obecnej chwili nie biorę pod uwagę wzmocnienia wyprawy zagranicznymi himalaistami. Jednak na tym etapie nikogo nie wykluczam, tym bardziej Denisa, który ma polski paszport i jest jednym z najlepszych himalaistów na świecie. Wszystko jest tylko kwestią ustaleń. Na razie chcemy, żeby była to narodowa, polska wyprawa. Absolutnie Denisa nie wykluczam i na ten moment jest również brany pod uwagę, aczkolwiek szerokiego składu wyprawy jeszcze nie ma.

Michał Gurgul
źródło: www.sport.pl, PAP, explorersweb.com, alpinistiemontagne.gazzetta.it
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Moze Rosjanie wejda? [20]
  Moze w tzw miedzyczasie na K2 tej zimy wejda Rosjanie,…

  28-11-2018
  jerrygwizdek