13 listopada 2018 17:49

16. KFG w pigułce – goście, wydarzenia, zawody

Góry są piękne, imponujące, nieprzewidywalne. Są wyjątkowym, ale wciąż jednak “tylko” tłem. Same przecież nie opowiadają historii, nie udzielają wywiadów. To z ludźmi możemy się spotkać, wymienić doświadczenia, porozmawiać o realizowaniu marzeń. To ludzie zapisują historie. Nieczęsto nadarza się okazja ku temu, by w jednym miejscu i czasie spotkać autorów tych wyjątkowych, inspirujących opowieści. Taką okazją jest właśnie 16. Krakowski Festiwal Górski.

Dani Arnold w Patagonii (fot. arch. D. Arnold)

***

Festiwal rozpocznie się 28 listopada. Pierwsze dwa dni to projekcje wyjątkowych filmów: “Free Solo” (środa), “Mountain” oraz “The Holy Mountain” (czwartek). Kolejne trzy dni festiwalu to również pokazy filmów biorących udział w Polskim i Międzynarodowym Konkursie Filmowym (m.in.: “Dawn Wall”, “Notes from the Wall”, “Age of Ondra”, “Statement of Youth”, “Zabardast” czy “Der letzte Schritt”), ale także okazja do spotkania słynnych alpinistów, wspinaczy, biegaczy górskich, ludzi szeroko pojętej kultury górskiej.

W ciągu 3 dni staniemy twarzą w twarz z pionierami, prekursorami, eksploratorami, a także sportowcami, którzy poszerzają granice ludzkich możliwości w górskich dziedzinach. Jedną z takich osób jest z pewnością Jerry Moffatt, brytyjski as wspinania lat 80. i 90., który w swoim czasie poszerzał skalę o nowe stopnie trudności.

Jerry Moffatt (fot. arch. Jerry Moffatt)

Do Krakowa przybędą alpiniści należący do czołówki światowej. Wiele emocji wzbudzą z pewnością spotkania z Danim Arnoldem – mistrzem lodu i mikstu, Davem MacLeodem – wspinaczem niesłychanie wszechstronnym i słynącym z wyjątkowej determinacji oraz Frederikiem Degouletem i Héliasem Millerioux – członkami znanego “Gangu Wąsaczy”, wybitnymi alpinistami, którzy za swoje wejście na Nuptse otrzymali nagrodę Złotego Czekana. W Krakowie spotkamy też legendę czeskich piachów Petra „Speka” Slaninę oraz specjalistów od treningu sportowego, Laurence Guyon i Oliviera Broussouloux.

Dave MacLeod jest Szkotem :) (fot. arch. D. MacLeod)

Wśród polskich gości na festiwalu obecni będą między innymi: Aleksandra Rudzińska, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Artur Małek, Andrzej MarciszPiotrek SchabŁukasz DudekFilip BabiczAndrzej Mecherzyński-Wiktor Konrad Ociepka. Z niecierpliwością czekamy na prelekcję Andrzeja Bargiela – pierwszego człowieka, który zjechał na nartach z K2 – towarzyszyć będzie mu cała ekipa, bez której sukces ten nie byłby możliwy.

Andrzej Bargiel na lodowcu po historycznym zjeździe z K2 (fot. Marek Ogień)

Ponadto podczas KFG miłośnicy biegów górskich będą mieli okazję spotkać się z dwójką najlepszych polskich biegaczy –Piotrem Hercogiem i Marcinem Świercem. Biegaczy zainteresować może również dodatkowa atrakcja – pierwsze w historii festiwalu zawody biegowe – Tradycyjna Piątka. Bieg zostanie rozegrany 2 grudnia w Lesie Wolskim w Krakowie.

Tradycyjnie KFG towarzyszyć będą zawody Krak’em All rozgrywane na krakowskim Avatarze. Zawody potrwają od piątku 30 listopada do niedzieli 2 grudnia. Rejestracja drogą elektroniczną do dnia 27 listopada (włącznie) gwarantuje otrzymanie pełnego pakietu startowego. Zawodniczych emocji dostarczą również konkurs Marmota „Szmata za szmatę” oraz Zlagboard Contest.

Krak’em All 2015 (fot. Maciej Madejski)

Lista gości Krakowskiego Festiwalu Górskiego jest długa. Nie sposób wymienić tu wszystkich nazwisk podróżników, instruktorów, przewodników, ratowników, pisarzy czy fotografów, którzy odwiedzą Kraków w dniach 28 listopada – 2 grudnia. Więcej informacji o gościach KFG znajdziecie na stronie: kfg.pl/16-kfg/goscie.

Informacje na temat możliwości zakupu biletów, a także szczegółowy program Krakowskiego Festiwalu Górskiego znajdują się na stronie organizatora oraz facebookowym profilu wydarzenia.

Materiał prasowy Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum