10 października 2018 11:33

Z praktyki gabinetu fizjoterapeuty: obszar stopy i łydki

W ostatniej części naszego cyklu napiszemy o postępowaniu przy niektórych dolegliwościach bólowych, na jakie może zapaść wspinacz . W poprzedniej części zaprezentowaliśmy wam elementy treningu siłowego z podstawowym podziałem. W tym odcinku chcielibyśmy dokończyć podział z przykładami.

***

Hinge: martwy ciąg, martwy ciąg na jednej nodze, dzień dobry, swing

Martwy ciąg pozycja dolna – widok z boku

Martwy ciąg pozycja górna – widok z boku

Squat: przysiad (goblet, przysiad ze sztangą z przodu, z tyłu, przysiad w wykroku), wykroki/wypady

Przysiad goblet pozycja początkowa – widok z boku

Przysiad goblet pozycja dolna – widok z boku

Przysiad wykroczny z hantlą – pozycja początkowa

Przysiad wykroczny z hantlą – pozycja początkowa

Wyciskanie nad głowę w klęku jednonóż pozycja dolna – widok z boku

Wyciskanie nad głowę w klęku jednonóż pozycja górna – widok z boku

Carry: spacer farmera, spacer kelnera (odmiana spaceru farmera z obciążeniem nad głową), przerzucanie opony

Spacer kelnera

Z podanych ćwiczeń wybieracie 1 z każdej grupy. Możecie również wykonywać ćwiczenia asymetryczne (używając jednej nogi lub ręki) – pozwoli to zredukować ewentualne różnice między lewą i prawą stroną ciała.

Na podstawie tej części artykułu oraz końcowej części poprzedniego możecie zaplanować sobie szablon treningu na kilka tygodni, kiedy wykonywane będą te same ćwiczenie, a w ramach progresji zwiększać będzie się liczba powtórzeń lub ciężar używany do ćwiczeń. Stworzycie w ten sposób trening oparty na periodyzacji liniowej. Możecie również użyć tego szablonu, aby na każdym treningu wykonywać inne ćwiczenia, a sam szablon wykorzystać jako podstawę, która da  pewność, że nie został pominięty żaden wzorzec.

Obszar stopy i łydki to (podobnie jak okolica dłoni) rejon najczęściej narażony na urazy. Wybraliśmy kilka z możliwych dolegliwości, z jakimi się spotykamy u wspinaczy.

Skręcenia i uszkodzenia więzadeł stawu skokowego

Uszkodzeniu najczęściej ulegają więzadła o wdzięcznych skrótach ATFL, PTFL i CFL. Jest kilka stopni rozległości tych uszkodzeń, w zależności od klasyfikacji i jej autora. Niezależnie od podziałów ważne jest jedno: jeżeli zdarzy się wam taki uraz, poczujecie ból, pojawi się obrzęk, zasinienie, ograniczenia ruchomości, pakujecie się i do doktora :). Każdy ma inny próg bólu i często bagatelizowane urazy urastają do poważnych problemów.

Ból pięty

Jest dosyć specyficzną jednostką chorobową i może być symptomem wielu dolegliwości. Niezwykle ważne jest szybkie i trafne postawienie diagnozy oraz wdrożenie odpowiednio spersonalizowanego leczenia. Takimi przykładowymi dolegliwościami mogą być: zapalenie powięzi i rozcięgna podeszwowego, zespół poduszeczki tłuszczowej, zapalenie okostnej kości piętowej, zespół kanału stępu, zmęczeniowe złamanie kości piętowej. Jeżeli czujecie utrzymujący się w stałym nasileniu ból w pięcie powyżej, a nie zrobiliście nic spektakularnego, udajcie się na konsultację.

Dysfunkcje ścięgna Achillesa

Dysfunkcje dzielimy na pierwotne związane z nagłym przyłożeniem dużej siły podczas treningu, gdzie dochodzi do zerwania ścięgna. Należą do nich też wady statyki stopy które osłabiają samo ścięgno i finalnie je uszkadzają. Dysfunkcjami wtórnymi są zmiany zapalne i pozapalne jako następstwa różnych czynników. Przyczyn zapalenia ścięgna jest wiele, najczęstszymi w naszym przypadku mogą być: źle dobrane obuwie, niedostateczna elastyczność ścięgna, zbyt szybki progres treningowy, brak rozciągliwości mięśni łydek itd. Postępowanie jest proste – eliminacja wysiłku, następnie usunięcie czynnika urazowego np. zmiana obuwia, powolny powrót. Jeśli to nie zadziała należy udać się do fizjoterapeuty lub ortopedy. Uszkodzenia Achillesa to bardzo nieprzyjemne dolegliwości, niezależnie od stopnia uszkodzenia nie warto tego na sobie sprawdzać.

Ból w śródstopiu

Jest zbiorem wielu schorzeń i określa raczej okolicę bólową, aniżeli stawia samo rozpoznanie. Pacjenci opisują ten ból jako ten pod główkami kości śródstopia, nasilający się podczas obciążania kończyny. Przyczyną bólu w śródstopiu może być: zapalenie błony maziowej stawu MTP, zapalenie stawów MTP, Nerwiak Mortona , IPK- intractrable plantar keratosis, mechanicznie wymuszany przeprost stawów MTP przez buty o wąskich noskach. Ta ostatnia informacja jest
raczej niemożliwa do uniknięcia z uwagi na charakter samego kształtu buta do wspinaczki. Nie ma dyscypliny, której sprzęt czy technika wykonywania nie predysponowała do jakichś urazów.

Najważniejszy jest odpowiednie dobrany sprzęt i technika jego użytkowania, ponieważ ktoś go zaprojektował tak by nie wyrządził nikomu krzywdy. Pamiętajcie o regularnych zmianach sprzętu i doborze na podstawie wiedzy :trenera, sprzedawcy, bardziej doświadczonych kolegów. Jeśli macie przedłużające się dolegliwości tego obszaru, wybierzcie się do lekarza.

Niewydolność ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego w nomenklaturze PTT stanowi najczęstszą przyczynę nabytego płaskostopia u dorosłych. Etiologia jest złożona, ale często jest nią zapalenie błony maziowej, które powoduje
zwyrodnienie, wydłużenie, a w konsekwencji nawet zerwanie ścięgna. Nagłe uszkodzenie PTT zazwyczaj dotyczy osób z dużym bagażem chorób, ale niestety większość przypadków dotyczy także osób z powolnym narastaniem objawów i ich pomijaniem. Pacjenci z tym problemem skarżą się na męczliwość i pobolewanie lub ból na podeszwowo-przyśrodkowej powierzchni stopy i w stawie skokowym tuż obok przyczepu ścięgna do guzowatości kości łódkowatej. Czasem stwierdza się tam ciastowaty obrzęk.

Badanie kliniczne polega na ocenie tzw. „nadliczbowych palców” i próbie jednostronnego wspięcia na palce i innych testach, ale to już temat na inne opracowanie. Leczenie dobiera lekarz lub fizjoterapeuta.

Życzymy samych sukcesów w wyzwaniach tych dużych i tych małych.

Marian Brzeczkowski (www.fizjoterapeutawkrakowie.pl)
Mariusz Dzięcioł (www.mariuszdzieciol.com)

Wszystkie odcinki cyklu znajdziecie tutaj:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum