18 października 2018 16:51

Wielicki i Messner odbiorą prestiżową Nagrodę Księżnej Asturii

19 października odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Księżnej Asturii (Premio Princesa de Asturias). Prestiżowe wyróżnienie odbiorą Krzysztof Wielicki oraz Reinhold Messner.

Reinhold Messner i Krzysztof Wielicki (fot. Ivan Martinezz/fpa.es)

Reinhold Messner i Krzysztof Wielicki (fot. Ivan Martinezz/fpa.es)

Nagroda przyznawana jest dorocznie od 1981 roku przez Fundację Księżnej Asturii osobom, organizacjom i innym jednostkom z całego świata za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych. Czasem nagrodę nazywa się hiszpańskim Noblem.

W dziedzinie sportu nagroda jest przyznawana od 1987 roku. Odebrali ją m.in. Siergiej Bubka, Rafael Nadal czy Iker Csaillas. W tej kategorii do tej pory nie było ani Polaka ani alpinisty. Laureaci otrzymują 50 tys. euro oraz statuetkę, dyplom i medal.

Nagrody zostaną wręczone 19 października na uroczystej gali w Teatrze Campoamor w Oviedo.

Krzysztof Wielicki podczas 11. KFG (fot. Lesław Włodarczyk)

Krzysztof Wielicki to legenda himalaizmu. Urodził się w 1950 roku. Jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście szczytów o wysokości ponad 8000 metrów, członkiem prestiżowego The Explorers Club. Jako pierwszy człowiek na świecie zdobył podczas zimy Mount Everest w 1980 roku (wraz z Leszkiem Cichym), Kangczendzongę w 1986 roku (z Jerzym Kukuczką) i Lhotse w 1988 roku (samotnie). Obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki jest uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów.

Mysza

Polacy uhonorowani nagrodą Premio Princesa de Asturias:

  • Krzysztof Penderecki (Sztuka),
  • Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman (Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości),
  • Adam Zagajewski (literatura).  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum